Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Domovní vypínače a zásuvky
Advertisment
 

Domovní vypínače a zásuvky

Z přístrojů, používaných v domovních a bytových instalacích, jsou nejčastějšími silové zásuvky, sloužící pro připojení různých spotřebičů. V moderních instalacích bývá jejich počet nejméně trojnásobný proti počtu použitých spínačů pro spínání osvětlení a dalších elektrických předmětů. Je to výrazný rozdíl proti stavu z počátků elektrifikace, kdy elektrické instalace sloužily téměř výhradně pro zabezpečení dostatečného osvětlení. Ovšem následný rychlý technický rozvoj přinesl a stále přináší obrovský, stále se rozšiřující výběr spotřebičů a elektrických či elektronických zařízení, určených pro připojení k elektrické síti. Proto se potřeba silových zásuvek neustále zvyšuje.

Poněkud méně často se vyskytují sdělovací zásuvky, které však jsou i přesto velice důležité. U tohoto sortimentu musíme počítat rovněž s rychlým rozvojem.

Roste ale i počet pevně připojených svítidel a dalších elektrických zařízení, která je nutné v elektrických instalacích spínat trvale zapojenými spínači. Různorodost nároků na způsob ovládání elektrických předmětů má dopad na sortiment spínačů, a to i přesto, že jejich podíl na celkových počtech domovních elektroinstalačních přístrojů je výrazně nižší, než podíl zásuvek.

Potřeba větších počtů zásuvek a spínačů vede k umisťování vždy několika přístrojů do společného prostoru. Instalace několika samostatných kompletních přístrojů, ať již vedle sebe nebo pod sebou, s určitými mezerami mezi sebou nebo bez nich, je však zpravidla neestetická. Udržet stejnou rozteč středů samostatně ukládaných elektroinstalačních krabic, nutnou pro zabezpečení shodně širokých mezer mezi sousedními přístroji, je velice náročné. A i když se to podaří, zůstává další problém. Používáním totiž dochází k menšímu čí většímu vzájemnému pootočení sousedních přístrojů a lidské oko je na takovéto posuny značně citlivé, spolehlivě zaznamenává odchylku od souběhu stran krytů sousedních přístrojů již kolem 0,2mm. Má-li být pobyt v místnosti příjemný, neměly by na zrak působit zbytečné rušivé vlivy, mezi něž rozhodně patří vzájemně posunuté kryty přístrojů, nemluvě o nesouladu designu těchto krytů s výtvarným řešením celého interiéru.

Proto je důležité poradit se s bytovým architektem dříve, než se rozhodneme k nákupu domovních přístrojů. Dobrý architekt dokáže, v závislosti na vybavení interiéru nábytkem a bytovými doplňky, navrhnout nejen nejvhodnější tvarové řešení krytů zásuvek a spínačů, ale i jejich barvy, mnohdy i odlišně pro jednotlivé oddělené prostory. Důležité je také zvolit stavebnicový systém domovních přístrojů, sestavitelných do společných vícenásobných rámečků. Zde již nemůže docházet k nevzhledným vzájemným posunům jednotlivých přístrojů, všechny zásuvky i spínače tak mohou být ve stejném designu, ve stejném barevném řešení, ve vodorovných nebo svislých řadách. Uspořádání může být i ve tvaru rastru, např. 2x2, 3x2, 2x3 přístroje apod.

Každý přístroj je vybaven svorkami pro připojení vnějších vodičů, umožňujících propojení s příslušným elektrickým obvodem. Svorky byly dříve šroubové, nyní je možné použít i přístroje s bezšroubovými svorkami. Pro zajištění dobrého vodivého spojení mají být šrouby dotaženy normou stanovenými krouticími momenty. Při celodenní ruční montáži jen s obyčejnými šroubováky však není možné dodržet rovnoměrnou kvalitu. Často jsou pak svorky málo dotažené, což vede k větším přechodovým odporům, většímu oteplení svorek a následnému snižování životnosti, někdy i ke vzniku požárů. Proto je důležité používat elektrické šroubováky s předem nastaveným utahovacím momentem. Bezšroubové svorky s plochými kontaktními pružinami jsou vybaveny ručně ovládaným uvolňovacím mechanismem, který dovoluje snadné zasunutí nebo vysunutí vodiče. Pružiny vyvíjí dostatečný a stálý kontaktní tlak, jehož velikost vůbec nezávisí na event. únavě montéra. Připojení vodičů během montáže je výrazně rychlejší a elektrický spoj je spolehlivější, než u šroubových svorek.

Více informací z oblasti naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Lze jeden schodišťový vypínač nahradit bezdrátovým? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné vypínač 5b použiť ako 6 a 1? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze vypínač nahradit za USB zásuvku? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vzít ze 400V/16A potřebných 230V/32A? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Jakého výrobce zvolit pro zásuvky a vypínače? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakého výrobce zvolit pro zásuvky a vypínače? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
K čemu se používají domovní vypínače? (ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL)
Kde je v třífázové zásuvce 230V a kde 400V? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jsou zásuvky typu Schuko bezpečné pro použití u CZ domácích spotřebičů? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jde vyměnit kryt zásuvky a krabice pro věneček? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakou zvolit venkovní zásuvka 230V pro domácí použití s dětmi? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký vypínač lze použít na stěnu venku? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Doporučili byste k montáži noname zásuvky z Polska? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Existuje dvojitý přepínač s aretací a bez aretace v jednom? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze zásuvku s bezšroubovými svorkami nějak použít u starší elektroinstalace? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Víte o vypínači, ideálně na stěnu, který vypíná/spíná N/L ve správném pořadí? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Nepoznate zasuvku 230 V pod vodu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Existuje kombinace vypínačů 6+1? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Víte už o nové řadě vypínačů ABB Levit? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaké má číslo sériový křížový vypínač? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze omývat podlahovou krabici IP20 mokrým hadrem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Máte nějaké reference na vypínače a zásuvky LEGRAND Niloé? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze použít původní zásuvky a vypínače do nové elektroinstalace? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze použít původní zásuvky a vypínače do nové elektroinstalace? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kde seženu spínač k vrtačce? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kde sehnat 2 polovy vypinac na kabel? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Neznáte elektronický lustrový přepinač ,,LP1,,? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze použít vypínač 3F s doutnavkou k připojení trouby kombinovaného sporáku? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Existuje vypínač, ktorý sa môže namontovať na drevený podklad? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proč máme u domovních zásuvek ochranný kolík? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
ABB: Představil vypínač NEOmylně svůj! (ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL)
Poradíte mi s vypínačom do dreveného obkladu saunovej kabíny? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kde sehnat spínač, který je na fotce? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak a kam správně nainstalovat elektroinstalační kanál? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu použít na zahradu zásuvku v krytí IP44? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak připojit vrtačku (či jiné el. zařízení) v půdních prostorech? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Lze do stěny ze sádrokartonu zapojit zásuvky a vypínače bez instal. krabice? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký stupeň krytí musí splňovat venkovní vypínače a zásuvky na zdi domu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký stupeň krytí musí splňovat venkovní vypínače a zásuvky na zdi domu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jsou v ČR schváleny tzv. schuko zásuvky? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Pohled do historie třífázové zásuvky (ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL)
Označují se jednozásuvky v plánu jinak, než dvojzásuvky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu použít vidlici namísto zásuvky? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :