Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Pohled do historie třífázové zásuvky
Advertisment
 

Pohled do historie třífázové zásuvky

Jaká byla historie vývoje třífázových zásuvek u nás? Kolika pólové zásuvky se dnes používají? V domovních a bytových instalacích třífázové zásuvky příliš neužijeme, ale v dílnách, na chalupách a v podobných objektech je situace jiná ...

V domovních a bytových instalacích se třífázové zásuvky používají jen zřídka. Poněkud jiná situace však bývá v instalacích rodinných domů, ale i v domácích dílnách, na chalupách a v podobných objektech.

Ani ve starých instalacích se snad již nesetkáme se starými čtyřpólovými přístroji 25A, 380V, které byly pro svou nebezpečnost nahrazeny systémy jinými. Nejdříve to byl systém domovních čtyřpólových a pětipólových zásuvek a vidlic s plochými kolíky 16A, 380V. I když vycházel ze staré evropské normy CEE 7, byl v padesátých letech jen částečně zaveden v tehdejším Československu a v Norsku. Ostatní země si ponechaly své původní národní systémy. Ostatně i nás se používal již zmíněný národní systém pro 25A.

Teprve na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století přistoupilo Československo, jako jedna z prvních zemí, na nový mezinárodní systém průmyslových vidlic a zásuvek podle IEC, současně se zákazem dalšího používání národního systému 25A. Pro svoji propracovanost se tento systém stal prakticky nejpoužívanějším, přinejmenším v celé Evropě. Proudovou řadou 16A, 32A, 63A, 125A obsáhne prakticky celou oblast potřeby propojení pohyblivých rozvodů s rozvody pevnými jednofázovými i třífázovými. Ve všech proudových velikostech jsou zásuvky i vidlice pro různá jmenovitá napětí, jako 250V, 400V, 500V, 660V.

Nepostačující kapacitou výroby, souběžně se snahou zajistit co největší šířku sortimentu na našem trhu, vznikla hned po přijetí norem nepřehledná situace. I když pro převážnou většinu třífázových spotřebičů používaných v domácích dílnách s velkou rezervou postačují přístroje 16A, 400V, v návaznosti na tradici systému 25A se zpočátku používaly sice přístroje pro jmenovitý proud 32A. Teprve po několika letech se situace stabilizovala.
Třífázové spotřebiče se nyní připojují pětipólovými průmyslovými zásuvkami a vidlicemi 16A, 400V. Jen v objektech dokončovaných před rokem 1992 se ještě mohou vyskytovat čtyřpólové přístroje - tedy zásuvky a vidlice bez svorek pro střední vodič. Tyto přístroje jsou ale určeny výhradně pro instalace, obsahující jen třífázové motory, nikoli pro všeobecné rozvody, jakými jsou instalace v obytné sféře.

 

(Josef Kunc)

 

Více informací z oblasti naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Jak vzít ze 400V/16A potřebných 230V/32A? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Jakého výrobce zvolit pro zásuvky a vypínače? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kde je v třífázové zásuvce 230V a kde 400V? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jsou zásuvky typu Schuko bezpečné pro použití u CZ domácích spotřebičů? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jde vyměnit kryt zásuvky a krabice pro věneček? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakou zvolit venkovní zásuvka 230V pro domácí použití s dětmi? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Doporučili byste k montáži noname zásuvky z Polska? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze zásuvku s bezšroubovými svorkami nějak použít u starší elektroinstalace? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Nepoznate zasuvku 230 V pod vodu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze omývat podlahovou krabici IP20 mokrým hadrem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze použít původní zásuvky a vypínače do nové elektroinstalace? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proč máme u domovních zásuvek ochranný kolík? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak a kam správně nainstalovat elektroinstalační kanál? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu použít na zahradu zásuvku v krytí IP44? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak připojit vrtačku (či jiné el. zařízení) v půdních prostorech? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Lze do stěny ze sádrokartonu zapojit zásuvky a vypínače bez instal. krabice? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký stupeň krytí musí splňovat venkovní vypínače a zásuvky na zdi domu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jsou v ČR schváleny tzv. schuko zásuvky? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Označují se jednozásuvky v plánu jinak, než dvojzásuvky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu použít vidlici namísto zásuvky? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :