Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Jaké zvolit počty spínačů, vypínačů, přepínačů?
Advertisment
 

Jaké zvolit počty spínačů, vypínačů, přepínačů?

Přístroj, kterým ovládáme světelné obvody má mnoho různých slovních synonym. Záleží na tom, kterou funkci v obvodě přesně zastává. Ale pro nás to může zůstat obyčejný vypínač. Do které místnosti v obydlí patří kolik kusů vypínačů? Ti, co mají hluboko do kapsy se ptají na minimum a bohatí spíše jak krásné kousky mohou pořídit. Podívejme se na tabulku počtů vypínačů na jednotlivé typy prostor ...

Spínače se používají nejen pro spínání osvětlení, ale i pro řízení provozních stavů dalších spotřebičů a zařízení. Vypínačem na zdi u nás ovládáme zahradní čerpadlo, vrata garáže a roletu ve světlíku.

Pod pojmem "spínač" nerozumíme jen klasický elektromechanický vypínač nebo přepínač, ale i složitější elektrické zařízení, často vybavené řídicím elektronickým obvodem. To se u nás začalo objevovat když manžel pocítil potřebu mít něco lepšího, než vypínač který jen cvaká.

Samotné silové spínání může být zajištěno elektromechanickým kontaktem anebo výkonovým polovodičem. Sama osobně bych zůstala u těch obyčejných kontaktů, pak bych ovšem nemohla mít doma spoustu úžasných funkcí.

Počty použitých spínačů závisí nejen na počtech použitých světelných okruhů (viz základní vybavení vybraných místností světelnými vývody podle tabulky), ale i na počtech ovládacích míst.

Místnost ČSN 33 22130 Evropský standard Vyšší evropský standard
Obývací pokoj do 20m2 1 2 3
Obývací pokoj nad 20m2 2 3 4
Ložnice do 20m2 1 2 3
Ložnice nad 20m2 2 3 4
Kuchyně 2 2 2
Koupelna 2 3 3
WC 1 1 2
Domácí dílna, pracovna 1 2 2
Chodba 1 2 3
Místnost pro domácí práce 1 2 3
Sklípek, komora 1 1 1
Terasa 1 1 2
Obytná lodžie, atrium 1 1 2


Je tedy důležité si ujasnit kudy budete chodit a hlavně jak budou orientované zárubně (futra). Aby se vám nestalo to, co sousedovi od naproti. Ten má vypínače na druhé straně dveří. Pokud si s rodinou naplánujete pravděpodobné koridory, kterými budete brázdit byt, pak je už snadné si představit kde, které osvětlení budete chtít ovládat.

Pokud jdete za projektantem, mějte tuto představu ujasněnou. Pokud nebudete, projektant vám variantu navrhne. Ale abyste nedopadli jako spolužačka Eržika. Ta dostala své jméno od porodní báby. Maminka ještě tehdy nebyla rozhodnutá ...

Více informací z oblasti naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Za jakých podmínek lze instalovat zásuvku 230V do podlahy obývacího pokoje? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
K čemu se používají domovní vypínače? (ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL)
Je možné umístit zásuvku v kuchyňské lince přímo pod přívod vody? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je nízké osazení lištové zásuvky 230V od podlahy v souladu s normami? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohou být v krabici dráty Al a Cu spojené čokoládou? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak přepojit 6+6 dvojitý schodišťový vypínač na stmívač DR2-SD? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaké je správné zapojení schodištáku se 2 přepínači a 2 světly? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jde přehodit orientační kontrolku na vypínači firmy Schneider? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit paralelně dva vypínače čerpadla? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Nakreslíte mi prosím schéma řazení vypínačů 6+5B+5B+6 pro tři žárovky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaké barvy vodičů mohu použít pro zapojení schodistového vypínače? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak připojím ventilátor na dva nezávislé vypínače? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze mít ve vypínači 6+6 vodiče různých rozvaděčů? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kam umístit zásuvky pro bojler a pračku? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak néjlepe zapusit zásuvky do zdi? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
V jaké výšce musí být instalována zásuvka pro připojení topného žebříku? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit spínače řazení 6? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit vypínač světla s třemi vodiči? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký je rozdíl ve vypínači mezi černým a hnědým vodičem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit vypínače s orientačními doutnavkami? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Ako spojiť prepinač 5A a 6? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Akým káblom pripojiť svetelný spínač SOU-3, keď chcem spínať slaboprúdový obvod? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Může být zásuvka pod odpadem a rozvody vody ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Moze prudovy chranic nahradit vypinac? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak montujete vypínače do skleněného obkladu u kuchyňské linky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Existuje jiná kontrola rosvícení na WC než doutnavkou ve vypínači? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaká je vzdálenost pračkové zásuvky v kuchyňi od přívodů vody? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Ako montovat kabel povrchove zasuvky AC 400/230V 6h - 16A 50Hz, IP44? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak opravit uvolněnou zásuvku v krabičce KU 68? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak nahradit klasický vypínač bezdrátovým? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaká je vhodná výška zásuvek a spínačů? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proč je napětí 100 V mezi kontakty schodišťového a křížového vypínače ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kam umístit vypínače světel pro obývák+ KK , aby nebyly za lednicí ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak daleko musí býd zasuvka od odpadu z mycky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Co by rekl RT na podomitkovou krabicku se zasuvkou prilepenou na dlazdickach? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Zvládnu vyměnit vypínače sama? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Rozmístění silových zásuvek (PLÁNOVÁNÍ, PROJEKTY, NÁVRHY)
Kolik potřebuji zásuvkových a světelných okruhů na byt 3+1? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Může být zásuvka ve venkovním prostředí jen 30cm nad terénem ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Umietniť zásuvku pre čerpadielko aby nebola vidno? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak řešit ve sklepě zásuvky pro router a switch? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné umístit zásuvky pod okno? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :