Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod PORUCHY, ÚDRŽBA, OPRAVY PORUCHY Všechno zhaslo!
Advertisment
 

Všechno zhaslo!

V bytě je úplná tma. Jediné co ještě funguje je laptop. Jeho akumulátory vydrží možná hodinu. Co teď?

Samozřejmě kouknu na nejbližší rozvodnici a prověřím, zda některý jistič nebo proudový chránič není ve stavu vypnuto.

Pokud proudový chránič je ve stavu vypnuto (páčka dolů), zkusíme jej zapnout. Pokud proudový chránič stále vypíná, přepneme všechny jističe do stavu vypnuto (dolů). Pak opakujeme pokus o zapnutí proudového chrániče. S největší pravděpodobností zůstane v zapnuté poloze.

V takovém případě začíname postupně zapínat jističe. Opět s největší pravděpodobností u jednoho z jističů při zapnutí dojde k výpadku proudového chraniče. Zapamatujeme si tento jistič. Necháme ho vypnutý.

Opět uvedeme proudový chránič do stavu Zapnuto. Pokračujeme se zapínáním zbývajících jističů. Zpravidla se zbytek podaří zapnout bez problémů. Tímto postupem jsme odhalili obvod, ke kterému je připojen závadný spotřebič. S největší pravděpodobností je jeho izolace poškozena tak, že z něj uniká proud, který je člověku nebezpečný. Proudový chránič kontroluje všechny spotřebiče, které jsou připojeny v obvodech přes něj.

Pokud jste tedy zjistili, že vypadávání proudového chrániče zůsobuje zapnutí jednoho obvodu (nejčastěji zásuvkového), jistič nechte vypnutý a odpojte všechny připojené spotřebiče. Pak zkuste jistič zapnout. Pokud zůstane vedlejší proudový chránič stále sepnutý, odpojili jste závadu z lokální elektroinstalace.

Pak postupujte tak, že všechny odpojené spotřebiče znovu připojujte. U jedno opět všechno zhasne. Ten spotřebič odpojte a buď ho zničte, vyhoďte z okna nebo ho věnujte tchýni jako dárek k narozeninám :-)

Akce dokumentů

Ale pozor !

Autor: Petr Doležal , čas: Úterý 23.09.2008 10:36
Tento postup platí jen tehdy, když jsou vývodové jističe v provedení 1+N. Pokud nejsou a někde v instalaci došlo ke spojení N a PE bude chránič "padat" při zapnutí každého jističe. Je velmi pravděpodobné, že k takovému spojení dojde na spotřebičích či prodlužovacích šňůrách. Proto si dovolím upravit poslední dva odstavce:

Pokud jste tedy zjistili, že vypadávání proudového chrániče zůsobuje zapnutí jakéhokoliv obvodu, jističe nechte vypnuté a odpojte všechny připojené spotřebiče vč. šňůr. Pak zkuste všechny jističe zapnout. Pokud zůstane proudový chránič stále sepnutý, byl nějaký spotřebič vadný.

Pak postupujte tak, že všechny odpojené spotřebiče znovu připojujte. U jedno opět všechno zhasne. Ten spotřebič odpojte a buď ho zničtě, vyhoďte z okna nebo ho věnujte tchýni jako dárek k narozeninám :-)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Jak by vyměnil vypínač hodinový manžel? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaká je obvyklá cena za přemístění rozvaděče z chodby domu do bytu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vyřešit renovaci 30ks rozvaděčových dvířek v bytovém domě? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak opravit porušený zásuvkový vodič pod vypínačem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Opravovat ustřihané vodiče nebo natahovat celé znovu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Pomůže poruše elektromotoru jen výměna kondenzátoru? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu si sám vyměnit ložiska v motoru cirkulárky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vhodně vyřešit špatně zvolený typ kabelu aniž bychom znovu sekali do zdi? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Oprava poškozené šňůry spotřebiče (PORUCHY, ÚDRŽBA, OPRAVY)
Co hrozí, když jsem dal Wago svorky přímo do zdi bez krabice? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Co vše může poškodit záměna N za L2 na přívodu objektu? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Co lze všechno opravit? (PORUCHY, ÚDRŽBA, OPRAVY)
Co si počít s navrtaným PE vodičem? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Kolik může stát oprava indukční varné desky? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Kde hledat chybu ve starem 380V rozvodu RD? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Jak opravit poškozený kabel někde pod omítkou? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Je potrebny ochranny nulovy vodic k ponornemu cerpadlu ? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Kdo opraví elektrocentrálu? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Co dělat, když dělá elektrikář něco jiného, než druhý? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jak vyzkoušet 1fáz motor pračky? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :