Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod PORUCHY, ÚDRŽBA, OPRAVY Co lze všechno opravit?
Advertisment
 

Co lze všechno opravit?

Udělejme si rychlou představu o tom, co lze opravit a co se opravit nesmí. Ti, kterým nestačí suché konstatování odborníků, se dozví také proč to nejde. Můj dědeček byl velice šikovný, opravil všechno sám. Jsem šikovnější, dělám to chytřeji ...

 

Není to dlouho co mě manžel "nakrkl" odpovědí na mou otázku proč se vlastně nemůže opravit pojistka. V ten okamžik jsem ho určitě nerušila od práce, ale přece jsem uslyšela "Neexistuje! Ses pomátla? To si zkoušej u tvých kamarádek. Těm když shoří chalupa, mě určitě vadit nebude!"

On moc dobře ví, že se na to ptám proto, že on, coby kvalifikovaný elektrikář má stále více času pro druhé a jeho vlastní domácnost aby bastlila jeho milující žena. Ovšem na druhou stranu vím, co to znamená OSVČ. Ráda pomohu při tvorbě rodinné pohody a bezpečí v provedení bezpečného krytí IP. 

Často je pro mě jednodušší se zeptat jeho kolegů. Ti jsou sice také často zaneprázdnění, ovšem svou práci neberou tak vážně jako Jirka. A tak jako obvykle jsem začala vlastní investigativní šetření.
Výsledkem je tato malá tabulka ...

Předmět opravy Co Proč
Žárovka Výměna Není co opravovat. V případě odlepení patice se žárovka neopravitelně zničí.
Šňůra spotřebiče Horní izolace Pokud u šňůry spotřebiče poškodíme horní izolaci, lze ji dočasně izolovat elektrikářskou PVC páskou. Pokud to není opravdová izolační páska, pak taková oprava je k ničemu. V obchodech je dostatek cenově dostupných nových flexošňůr a než opravovat poškozenou je lepší ji celou vyměnit.
Pojistka Výměna Pro ty, kteří snad ještě mají doma pojistky ... Tavnou vložku, resp. přepálený "drátek" nevyměňujeme. I přes to, že choré mozky doporučují všemožné způsoby. Pojistkové vložky jsou přesně nastaveny aby se bezpečně přepálily v okamžiku maximálního proudu, který snesou vodiče obvodu. Pokud pojistku opravíte jiným drátkem přepálí se později, vůbec nebo dokonce sama způsobí požár. Opravami pojistek vzniká většina požárů.
Jistič Výměna Ten, kdo rozebere jistič s velkou pravděpodobností ho již nesloží do funkčního stavu. Pokud se najde někdo, kdo ho složí, pak již neověří jeho přesnou funkci. Jistič má spolehlivě jistit před nadproudem a zabránit požáru.
Chránič Výměna Proudový chránič je továrně vyrobené zařízení podobně jako jistič. Vyrobený, přesně nastavený a testovaný. Poruchovost proudových chráničů se udává v minimálních promile. Pokud fíčko stále vypíná, nebude to poruchou samotného proudového chrániče, ale na 99,999% špatným spotřebičem připojeným do některého z okruhů.
Zásuvky a vypínače Výměna Tělo zásuvky, či vypínače je vyrobeno strojově, nelze opravovat jinak než výměnou. Při generálním úklidu nebo malování můžeme vypnutí obvodu a odejmutí vyčistit krycí část. Nebo ji vyměnit za jinak barevnou. Opravovat opět není co.
     

Pokud jsem na něco zapomněla, pak to ráda dopíšu. Ale z toho mého pečlivého elektrikáře nemohu nic vyrazit.

A jak já opravuji sama?
Už mám seznam stále potřebných elektroinstalačních položek. Těch, které by mě dostaly do nesnází kdyby chyběly. Pak stačí přijít do svého (před manželem) utajeného skladiště a vzít náhradní materiál k výměně.

Myslíte si, že bych to neopravila sama?
Určitě opravila. Děda mě naučil mnohému. Chudák byl opravdu šikovný. Tehdy však byla doba, kdy svou šikovnost nemohl uplatnit jinde. Pokud jste šikovní dnes, umíte vydělat tolik peněz, že se nemusíte řešit opravu pojistky.

A já prosím šikovná jsem ...

Akce dokumentů

Žárovka opravit jde!

Autor: Yarda , čas: Úterý 06.01.2009 08:03
Přetržený wolframový drátek se opraví tak že žárovka se našroubuje do lampičky třeba noční se terou lze pohybovat. Pak se žárovka natočí tak aby se přetržené drátky spojily a lampička se zapne. Tím se drátky přivaří a žárovka zase svítí. Tohle jsem kdysi někde četl, mám to vyzkoušené, úspěšnost je tak půl na půl. A pokud je uvolněná patice, nějaké lepidlo to jistí. Ale to jen v případě že je to poslední žárovka v chalupě a v jednotě mají zrovna inventuru.

Co lze všechno opravit?

Autor: Batik , čas: Úterý 11.08.2015 00:18
opravit jde všechno co člověk jednou vyrobil tudíž i pojistka akorád že už nebude mít správné jistící parametry, v polovině minulého století ale naprosto běžná věc, bylo nato speciální povolení kdy podnik si mohl pro svou potřebu pojistky opravovat bylo však omezeno opravené pojistky použít bylo je možno zařadit jen na koncích podřadných obvodů a jen s předřazenou pojistkou originální a nesmělo se jich použít v domácnosti, v zemědělství a v prostorách s nebezpečím výbuchu nebo hořlavých v žádném případě, (praxe byla ale jiná pro nedostatek pojistek nových a zachování výroby se opravovalo kde co a kde čím), jinak teda dnes se nevyrábí ale fušují se zmetky záměrně neopravitelné takže s tou opravou všeho to platí spíše u starších věcí, například proč by nešla opravit zásuvka s keramickým spodkem, například když se blbě opravenou pojistkou a skratovým proudem upálí kontakt, tak se prostě spodek rozšroubuje a vymění se poškozené díly, jenom pozor pokud je keramika postříkaná roztaveným kontaktem tak už to není izolant ale vodič, dnešní plastová zásuvka je spíš nebezpečná než vyhovující normě, plast se roztaví i při a pak vidlice ze zásuvky nejde vytáhnout případně se umělá hmota roztaví tak že trčí holé dráty pod napětím, takže asi tak, jinak teda opravit žárovku pokud má vlákno přepálené na několika místech nebo jsou přepáleny jistící drátky co bývaly u starších žárovek tak to už opravdu je v domácích podmínkách asi nemožné, žárovka by se musela rozříznout vyměnit vlákno přípájet nové vodiče a znovu zatavit vyčerpat vzduch a vývěvu má doma málokdo takže opravit by asi šla ale bylo by to několikráte dražší než vyrobit novou
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Jak by vyměnil vypínač hodinový manžel? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaká je obvyklá cena za přemístění rozvaděče z chodby domu do bytu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vyřešit renovaci 30ks rozvaděčových dvířek v bytovém domě? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak opravit porušený zásuvkový vodič pod vypínačem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Opravovat ustřihané vodiče nebo natahovat celé znovu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Pomůže poruše elektromotoru jen výměna kondenzátoru? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu si sám vyměnit ložiska v motoru cirkulárky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vhodně vyřešit špatně zvolený typ kabelu aniž bychom znovu sekali do zdi? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Oprava poškozené šňůry spotřebiče (PORUCHY, ÚDRŽBA, OPRAVY)
Co hrozí, když jsem dal Wago svorky přímo do zdi bez krabice? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Co vše může poškodit záměna N za L2 na přívodu objektu? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Všechno zhaslo! (OPRAVY)
Co si počít s navrtaným PE vodičem? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Kolik může stát oprava indukční varné desky? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Kde hledat chybu ve starem 380V rozvodu RD? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Jak opravit poškozený kabel někde pod omítkou? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Je potrebny ochranny nulovy vodic k ponornemu cerpadlu ? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Kdo opraví elektrocentrálu? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Co dělat, když dělá elektrikář něco jiného, než druhý? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jak vyzkoušet 1fáz motor pračky? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :