Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod PLÁNOVÁNÍ, PROJEKTY, NÁVRHY Využití soustav elektroinstalačních kanálů
Advertisment
 

Využití soustav elektroinstalačních kanálů

Přemýšlíte jak vyřešit elektro rozvody ve své dílně, garáži? Pokud nemůžete nebo jednoduše nechce sekat do zdi, pak použijte k tomuto účelu vyráběné kanály. Umístíte do nich kromě zásuvvek 230V a 400V také například vypínače nebo jiné potřebné zásuvky. Tyto systémy umožňují různé ohyby a zatáčky ...

Tyto elektroinstalační materiály využijete pravděpodobně ve svých dílnách, kotelnách nebo jiných pracovních místnostech.

Vkládací elektroinstalační kanály mnohdy bývají (na rozdíl od jiných nástěnných úložných soustav) tvarově i barevně řešeny tak, aby se daly co nejcitlivěji včlenit do bytových interiérů. Týká se to především podlahových kanálů (montovaných kolem stěn, těsně při podlaze), které mohou i vytvářet vysoce estetickou krycí rohovou podlahovou lištu pro překrytí spáry mezi podlahou a stěnami. Soustavy nástěnných kanálů pro bytové elektrické instalace jsou běžně vybaveny bohatým příslušenstvím, obsahujícím veškeré potřebné tvarové díly pro překrytí spojů přímých úseků kanálů, popř. i přechodové díly mezi podlahovými a nástěnnými kanály. Běžné jsou i kanály s příslušenstvím pro obchvaty vedení kolem dveřních otvorů (mnohdy jimi lze estetickým způsobem zvýraznit zárubně). Nedílnou součásti příslušenství jsou i různé elektroinstalační krabice, a to jak pro montáž zásuvek při podlahách, tak i pro montáž spínačů a dalších přístrojů na stěnách.

Instalace v kanálech se montuje v jediné etapě. Vkládací kanály jsou zpravidla vytvořeny ze dvou dílů. Spodní díl se připevňuje k podkladu vruty v hmoždinkách, nastřelením nebo lepením - lepidlem, natíraným na oba spojované povrchy, využitím samolepicí vrstvy na kanálu nebo i tavným lepením. Kvůli různé tepelné roztažnosti spojovaných materiálů (např. spodního plastového dílu kanálu a omítky na stěně), někdy vedoucí k postupnému uvolnění lepených částí od stěny, je spolehlivější kombinovat lepení se šroubováním či nastřelováním alespoň v několika bodech. Po vložení vodičů se krycí profil kanálu jen zatlačí do vhodně tvarovaných zámků spodního dílu. Krycí profily podlahových kanálů mnohdy umožňují vlepování podlahové krytiny, shodné s krytinou použitou na podlaze v příslušné místnosti. Pak takový elektroinstalační podlahový kanál působí jako estetická, do interiéru dobře zapadající krycí lišta.

Nástěnné kanály patří mezi stavebnicové úložné soustavy, což je řadí mezi výrobky dovolující snadné změny a doplňování počtů vedení; podle aktuální potřeby lze jednoduše doplnit i další elektroinstalační krabice, bez nároků na stavební úpravy.

Je to systém obzvláště vhodný pro rekonstrukce elektrických instalací v panelových domech.

Více informací z oblasti naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Skrytá montáž vodičů a kabelů (PLÁNOVÁNÍ, PROJEKTY, NÁVRHY)
Povrchová montáž vodičů a kabelů (PLÁNOVÁNÍ, PROJEKTY, NÁVRHY)
Mohu zasekat do stěny z heraklitu drážku a do ní husí krk? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Liší se způsob uložení zemního kabelu v chráničce? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Může být spojovací krabice za radiátorem ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je lepší protáhnout husími krky pouze vodiče nebo kabely? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze uložit elektrický kabel a vodovodní přípojku do jednoho výkopu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mám vést kabel na POZEMEK nad nebo pod tratí? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Pro který rozvod elektroinstalace se rozhodnout? Podlahou nebo stropem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Může vést elektroinstalace bytovým jádrem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Muže se el.instalace provést do omítky komína? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaká je minimální vzdálenost mezi silovým vodičem a koaxiálem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zabezpečit silové vedení v zemi proti hrabošům? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze nad draty pro privod el. proudu do bytoveho domu umistit stojan na kola? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu vést kabely v drážce s vedením vody v plastu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kudy vést kabel za radiátorem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je lepší rozvod propojením mezi zásuvkami nebo rozvodnými krabicemi? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak se od sebe oddělují kabely 230V, 12V a sdělovací? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaké kabely a uložení v kuchyni pod podlahou? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu umístit vedenie elektrickej instalacie v RD v podlahe? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaky zvolit kabel pro trvalé uložení zeminy? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaké potřebujeme povolení, pro uložení UTP do elektrických stoupaček v domě? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :