Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Používání elektrického vytápění
Advertisment
 

Používání elektrického vytápění

Přišla za mnou spolužačka se poradit s výběrem topení do jejich rekonstruovaného bytu. Říkala, že se již ptala různých známých zda je vhodnější plyn, či elektrika. Každý jí odpověděl něco jiného. Tak si přišla postěžovat za mnou. Uvařila jsem dvě kávy a začaly jsme se hrabat v manželově knihovně. Samozřejmě něco o tom vím, ale pořád je lepší své tvrzení podložit také názorem třetí strany ...

Elektrické vytápění jako každé je samozřejmě hospodárné jen tehdy, jsou-li místnosti dobře tepelně izolovány. Přenos tepla z topných těles do okolí se uskutečňuje buď kontaktně (prouděním vzduchu) nebo zářením (sáláním).

Při konvekčním přenosu tepla přenáší teplo vzduch. Tento způsob je využit např. u akumulačních kamen. Výkony topných těles jsou navrhovány podle objemu (kubaturu) vytápěných místností (viz tabulka).

Doporučené výkony při konvekčním vytápění místností
objem místnosti v m3 příkon ve W/m3
10 až 50 80
51 až 100 60 až 80
101 až 150 40 až 60
nad 150 40

Při vysoké teplotě topných těles (například do ruda rozžhavených topných odporů) převažuje vyzařující energie nad energií přenášenou proudem vzduchu. Výhodou podobných tepelných zářičů je okamžitý efekt a doporučuje se 100W výkonu/ 1m2 podlahové plochy vytápěného prostoru.

Elektrická akumulační kamna mívají různá odporová topná tělesa. Ta ohřívají kamenné nebo keramické desky v době nízkého tarifu (levnější) elektrické energie (špatně označováno jako noční proud).

Pokud termostat vydá povel topit, začne ventilátor prohánět vzduch kolem rozehřátých desek a horký vzduch proudí do místnosti.

Vytápění akumulačními kamny reguluje obvykle vnitřní regulační systém. Regulátor ohřevu akumulačního jádra zohledňuje zbytkové teplo i venkovní teplotu. Pokojový termostat pak reguluje odběr tepla proudícím vzduchem.

Dnes se tento způsob používá především u objektů před rekonstrukcí. V novostavbách obvykle nejsou plánovány přímotopné konvektory nebo akumulační kamna. Častým dotazem bývá, zda není topení plynem levnější. Odpověď není jednoduchá.
Zjednodušeně řečeno oba způsoby si tržně hlídají velice podobnou cenu za pořízení a náklady.
Je vhodné navštívit projektanta topenáře. Ten na základě stavebních informací vypočítá ztráty a ti dobří i spočítají různé varianty. Nejhorší je se ptát známého čím topí, když ten bydlí v úpně jiném typu budovy než vy.

Koukněte se dolů na podobné dotazy, co se už řešily!

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Jak opravit přerušený vodič v topné rohoži? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Jak ověřit instalovanou topnou rohož pokud na ní naměřím 0 ohm? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jak zapojit podlahový konvektor bez termostatu? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Jak rozebrat vamberecká elektrická akumulační kamna? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký ideální kabel k akumulačním kamnům? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakým způsobem najít vadu na topném kabelu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaky mám vybrat typ přímotopu pro pokojík 12 m2? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné spínať elektrokotel stykačom priamo z rozvádzača? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Použít nebo nepoužít proudový chránič na elektro kotel? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak připojit HDO k elektrokotli? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Musí být elektrokotel navíc uzemněn? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jak snížit v rozvaděči počet stykačů pro topné okruhy? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak správně zvolit příkon přímotopu pro dané m3 ? (Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí)
Může se ještě v koupelnách používat tepelný sálač ETA 518? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Proč nejsou elektrické kotle na 400V? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Může elektrický přímotop "topit" dopoledne méně než odpoledne? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jakého zvolit výrobce podlahového topení? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Mám se v 3+1 rozhodnout pro přímotop nebo akumulační kamna? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mám se v 3+1 rozhodnout pro přímotop nebo akumulační kamna? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné zapojit elektrokotel v koupelne nad vanu v zone 0? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Jak zapojit mramorové topné panely? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký mám pořídit tichý stykač k podlahovému topení? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Nebude zapnutí topných těles 12kW najednou příliš velký naráz? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kolik potřebuji stykačů ke spínání okruhů podlahového topení? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak zapojit přímotopy přes stykač a blok HDO? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Jak vyhrivat svod kondenzátu z kotle v delce cca 3,5bm? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Všeobecně o tepelných elektrospotřebičích (ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL)
Jakou použít baterii a měnič k náhradnímu zdroji čerpadla? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit el. konvektor přímo do krabice ve zdi, bez použití zásuvky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak výkonný přímotop zvolit do dětského pokoje? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kam umístit proudový chránič na podlahové topení? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Co vše je potřeba pro zapojení akumulačních kamen? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Co je příčinou výpadku přímotopů? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Jakou má akumulační topidlo tepelnou setrvačnost? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu připojit termostat na 16A jistič, a odvod zapojit hned na panely? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vypočítat kolik wattu topení by mělo být na jakou místnost? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Co bezdrátového použít pro spínání kotle a čerpadla mezi sebou? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je v pořádku, že je pro akukamna s ventilátorem vyveden pouze jeden kabel? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jaký typ kabelu použít pro elektrokotel 24kW? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak správně zapojit přimotop s černým, modrým, bílým a hnědým drátem? (Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí)
J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Mohu si vyrobit elektrokotel svépomocí? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak zvolit a zapojit ovládání ventilátoru u akumulaček? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak jistit elektrická kamna s max. příkonem 8,8kW v panelovém bytě s jenofázovou přípojkou? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Spočítáte mi prosím, zda náš hlavní jistič zvládne další akumulační kamna? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Musí být akumulační kamna umístěny pouze pod oknem? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jaký musí být přívod do domovního rozvaděče pro přímotopy? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jaký musí být přívod do domovního rozvaděče pro přímotopy? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :