Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Jak funguje elektrické podlahové topení
Advertisment
 

Jak funguje elektrické podlahové topení

Víte jak funguje podlahové topení? Podlahové topení vyhřívá místnost přes plochu podlahy. V podlaze jsou uloženy topné vodiče, a to buď přímo (zalité mazaninou) nebo nepřímo v trubkách nebo kanálech. Aby se zabránilo hromadění tepla a přehřívání podlahy, neumísťuje se topení blízko krajů místností, kde má stát nábytek. Podlaha může být pokryta ...

Podlahové topení vyhřívá místnost přes plochu podlahy. V podlaze jsou uloženy topné vodiče, a to buď přímo (zalité mazaninou) nebo nepřímo v trubkách nebo kanálech. Aby se zabránilo hromadění tepla a přehřívání podlahy, neumísťuje se topení blízko krajů místností, kde má stát nábytek. Podlaha může být pokryta běžnými krytinami, jako je dlažba, PVC nebo parkety, případně vhodný koberec, který není příliš dobrou tepelnou izolací.

Podlahové topení může být provedeno jako přímé nebo jako akumulační. V případě přímého je nárůst teploty rychlejší a naopak samozřejmě ji ztratí rychleji.

Při elektrickém podlahovém akumulačním topení je akumulační schopnost (tepelná kapacita) daná silou mazaniny, izolací od nosné části stropu a podlahovou krytinou tak, jak vidíte na obrázku.

Ohřev probíhá v době levného tarifu za elektrickou energii regulovaně se zohledněním zbytkového tepla (teplotou podlahy) a vnější teploty.

K dosažení povrchové teploty podlahy 27°C je při podlahovém elektrickém akumulačním topení potřebný výkon přibližně 70W/m2.

Při přímém elektrickém podlahovém topení je teplo předáváno do místnosti jen s nepatrným zpožděním přes slabou vrstvu mazaniny. Přímé podlahové topení se používá jako doplňkové topení, např. pro koupelnu nebo jen občas obývanou místnost. Výkon by zde měl být přibližně 180W/m2.

Topné články
Topné články mají formu topných vedení nebo topných rohoží. Topné odporové vodiče jsou obvykle ze slitiny mědi a manganu nebo mědi a niklu a jsou obaleny izolací ze silikonu a kaučuku (obr.).

Jako vnější plášť těchto vodičů se používá PVC.

Topné vodiče mohou mít ještě dodatečnou vnější ochranu tvořenou kovovým opletem (obr.).

Pro vlhká a mokrá prostředí se používají topné vodiče opláštěné olovem. Topné vodiče se vyrábějí v délkách od 10m do 200m a ve výkonech 10W/m až 30W/m.

Topné rohože jsou tvořeny topným vodičem zataveným do plastové fólie. Poloha vodiče může být fixována distančními polyetylenovými tyčkami (obr.). Topné rohože se dělají ve velikostech od 1 m2 do 12 m2 s výkony od 100W/m2 do 250W/m2.

Tip na elektrotechnický slabikář naljdete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Jak opravit přerušený vodič v topné rohoži? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Jak ověřit instalovanou topnou rohož pokud na ní naměřím 0 ohm? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jak zapojit podlahový konvektor bez termostatu? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
V čem může být problém pokud HDO nespíná pravidelně jen v určitou dobu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné takto zapojit elektrokotel? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Čím vytopit 1 místost, používanou 2x do týdne? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak rozebrat vamberecká elektrická akumulační kamna? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký ideální kabel k akumulačním kamnům? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakým zdrojem bezpečně topit v garáži? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit elektrotermické hlavice a spuštění kotle nebo čerpadla? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakým způsobem najít vadu na topném kabelu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak snížit příkon ohřivače 3kW, abych ho připojil na předřazený jistič 10A? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaké z možných vytápění si máme vybrat? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné nějak snížit výkon přímotopu 1kW? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak ohřívat přívod vody aby nezamrzla? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak snížit v rozvaděči počet stykačů pro topné okruhy? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jakého zvolit výrobce podlahového topení? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Mám se v 3+1 rozhodnout pro přímotop nebo akumulační kamna? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit mramorové topné panely? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký mám pořídit tichý stykač k podlahovému topení? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Kolik potřebuji stykačů ke spínání okruhů podlahového topení? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak správně umístit topný žebřík v bytové koupelně? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vyhrivat svod kondenzátu z kotle v delce cca 3,5bm? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Všeobecně o tepelných elektrospotřebičích (ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL)
Co je lepší volba přímotop nebo elektrokotel? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaky zvolit kabel pro propojeni plynoveho kotle a regulatoru? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak si poradit s hlučným elektroventilem plynového kotle? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Jak výkonný přímotop zvolit do dětského pokoje? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kam umístit proudový chránič na podlahové topení? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakou životnost mají elektrické přímotopy? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Co je příčinou výpadku přímotopů? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Jakou má akumulační topidlo tepelnou setrvačnost? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký zvolit zdroj tepla? Přímotopy, přímotopy s akumulací, olejové radiátory? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu připojit termostat na 16A jistič, a odvod zapojit hned na panely? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vypočítat kolik wattu topení by mělo být na jakou místnost? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je v pořádku, že je pro akukamna s ventilátorem vyveden pouze jeden kabel? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jak zvolit a zapojit ovládání ventilátoru u akumulaček? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Podle čeho mám vybrat topné těleso? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak jistit elektrická kamna s max. příkonem 8,8kW v panelovém bytě s jenofázovou přípojkou? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Spočítáte mi prosím, zda náš hlavní jistič zvládne další akumulační kamna? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Musí být akumulační kamna umístěny pouze pod oknem? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Musí být el. topná rohož zapojena přes samostatný jistič ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký musí být přívod do domovního rozvaděče pro přímotopy? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :