Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod PORUCHY, ÚDRŽBA, OPRAVY Doplnění nebo výměna vedení
Advertisment
 

Doplnění nebo výměna vedení

Přišli jste na to, že vodiče obvodu mají příliš nízký průřez na vámi zamýšlené spotřebiče a jistič? Pak určitě přemýšlíte jak to vedení vyměnit! Ale jak?

Výměna vedení ve zdi je v každém případě náročná věc. V případě, že máte ve zdi instalační trubky a a vodiče, můžete mít možná práci snazší.

Proč možná?
 

Inu, záleží na tom, jak byla při instalaci trubka uložena. Pokud ji někdo uložil pouze proto, aby tam byla, může se také snadno stát, že vodiče nemusíte vytáhnout nebo naopak nemusíte protáhnout nové. Záleží totiž hodně na poloměrech ohybu a také na počtu ohybů.

Máte vedení zazděno?

Tak to vás pravděpodobně nemine kladivo a sekáč.

Co sekat? Jak vyhledat starou trasu?

 

Jak opravdu ne? 

Jednou se muž bavil s elektrikáři, kteří prováděli celkovou rekonstrukci starého objektu. Měli za úkol najít staré obvody. Vysekat je a na jejich místo uložit nové. Obvody na jejich koncích zkratovali a takový obvod uvedli pod napětí. Vedení se žhavilo a na omítce začala v místě jejich uložení žloutnout cestička. V jedné z místností bohužel vyšlehl plamen. Proto tento způsob zavrhuji a přikláním se bezpečnějším způsobům.

Jak to dělá bratr?
Všimla jsem si, že má dva způsoby. Buď vyhledá staré vedení hledačkou kovu a pak sbíjecím kladivem rychle odkývá připravenou cestu křídou. Nebo jednoduše kladivo a sekáč a archeologickým způsoben se také dopracuje cíli.

Co vedení v panelu?
To je problém. Z velké většiny zůstávají staré hliníkové vodiče navždy pohřbeny v dutinách panelů. Na sekání nebo řezání panelu zapomeňte. Rekonstrukce se v takovém případě provádí lištami. Těch je na trhu dost.

Co je nebezpečné?
Kladivo a sekáč a nadšené ruce, které se trefí fo fáze. Pokud se ony ruce trefí do obvodu bez proudového chrániče, je docela možné, že je to ta poslední činnost co dělaly!

Kam se obrátit pro pomoc?
Klikněte sem pro nalezení nejbližšího odborníka!

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Je při rekonstrukci elektroinstalace v paneláku nutné povolení úřadů? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze ponechat TN-C u kompletní rekonstrukce? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak řešit rekonstrukci instalace místnost po místnosti? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Ako správne rekonštruovať starý rodinný dom? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit zásuvky 230V sériově? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mám kupovat byt se starým Al rozvodem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je potřeba předělat starou elektroinstalaci pro revizi na třívodičovou? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak sehnat schopného elektrikáře pro pomoc s rekonstrukcí elektroinstalace? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Vyměnit hliníkovou elektroinstalaci z roku 1975 nebo neměnit? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kolik stojí výměna hlavního jističe a předrátování rozvaděče? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze udělat z 1fáz. okruhu 3 fázový? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze vyměnit elektroinstalace v bytě bez sekání do zdí? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak provést rekonstukci rozvodu elektřiny nejlevněji, nejrychleji a nejčistěji? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak mám dokončit rozpracovanou instalaci v garáži? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaká bude přibližná cena rekonstrukce bytového jádra? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak si poradit s vedením ještě v rákosovém stropě? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu při rekonstrukci ponechat původní kovové trubky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Víte o dostupné a přehledné odb. literatuře? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Poradite mi z rekonstrukcí instalace na chatě? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :