Druhy elektroinstalačních krabic a práce s nimi
Jaké známe druhy instalačních krabic, k čemu slouží, jak se v krabicích spojují vodiče.
Elektroinstalační krabice používáme pro dva účely:
- abychom uložili elektroinstalační přístroj k podkladu
- k odbočování nebo ukončení kabelů, vodičů.
Odbočovací krabice
se většinou ukládají v horní vodorovné instalační zóně, a to při zapuštěné montáži. Jsou obvykle kruhové, o průměru 68mm, vybavené jsou buď zastaralou čtyřpólovou svorkovnicí, tzv. věnečkem, nebo potřebným počtem moderních bezšroubových jednopólových svorek, každou pro počet vodičů, které je třeba vzájemně propojit. Krabice se uzavírají nízkým kruhovým víčkem, ovšem i při nejlepší kvalitě dokončovacích zednických prací budou tato víčka zřetelná a budou určitým způsobem narušovat estetický vzhled interiéru. Proto je lepší (i za cenu nepatrného zvýšení spotřeby vodičů a kabelů) vyhnout se používání těchto specializovaných odbočovacích krabic. Znamená to na jedné straně použití většího počtu menších rozvodnic a na druhé straně odbočování vedení v přístrojových krabicích, buď přímo na svorkách domovních elektroinstalačních přístrojů nebo na bezšroubových svorkách, uložených pod těmito přístroji. Z toho ovšem vyplývá požadavek na dostatečnou hloubku přístrojových krabic. Vezmeme-li v úvahu i možnost dodatečných změn v osazení domovních přístrojů, je třeba vždy používat zásadně jen ty nejhlubší přístrojové krabice. Jejich hloubka by v žádném případě neměla být menší než asi 45mm. Nikdy totiž nemůžeme dopředu vyloučit, že klasický spínač nebude nahrazen jiným klasickým nebo elektronickým spínačem s větší vestavnou hloubkou, obyčejná zásuvka klasické koncepce zásuvkou s vestavěnou přepěťovou ochranou a podobně. Při obezřetném přístupu umožní elektrická instalace snadné pozdější výměny přístrojů, vedoucí ke zvýšení komfortu, ke zvýšení úspor energie nebo prostě jen ke změně designu použitých přístrojů.
Přístrojové krabice
v zapuštěných rozvodech jsou nejčastěji opět kruhové, někdy však i čtvercové. Dobré elektromontážní firmy, u nichž je obvyklá velmi vysoká produktivita práce, používají různé mechanizační prostředky, jako např. speciální ruční elektrická nářadí pro vytváření drážek pro kabely nebo trubky, pro zhotovování kruhových otvoru pro krabice a podobně. Proto bude vhodnější používat výhradně krabice kruhové.
Velmi důležité je vytváření "hnízd" přístrojových krabic, tedy jejich sestav pro seskupení několika domovních přístrojů do společného prostoru, zpravidla vymezeného společným vícenásobným rámečkem pro přístroje s kryty ve společném designu. Ve specializovaných elektrotechnických velkoobchodech je k dispozici široká škála zapuštěných přístrojových krabic o dostatečné hloubce, s možností jednoduchého sestavování do svislých nebo vodorovných řad (některé i do rastru) s roztečemi jejich středů 71mm. Do nich lze montovat téměř jakékoliv domovní stavebnicové přístroje, vyskytující se na tuzemském trhu.
Pro nástěnné úložné soustavy jsou určeny nástěnné odbočovací krabice a také elektroinstalační přístroje ukládané do odpovídajících nástěnných krabic podle požadovaného stupně krytí. V některých prostorách, v nichž je prostředí jiné než tzv. obyčejné, je totiž nutná montáž součástí úložné soustavy konstruované tak, aby nemohla být snížena bezpečnost provozu, osob ani majetku působením okolního prostředí. Znamená to zajištění dostatečné ochrany před vniknutím vody nebo cizích předmětů a prachu do jednotlivých elektrických předmětů. Tak třeba v prádelnách, popř. ve vlhkých sklepních prostorách mají být zásuvky i spínače v krytí IP44 nebo vyšším.
V krytech nástěnných přístrojů jsou zeslabená místa, určená pro vytvoření tzv. odkapávacího otvoru. V každém takovémto přístroji se sráží vzdušná vlhkost a pokud vzniklá voda nemá možnost odtéci, v krytu se postupně hromadí. Již i během jednoho roku jí zkondenzuje takové množství, že zaplaví živé části spínače nebo zásuvky. To ovšem znamená ohrožení funkčnosti a také bezpečnosti tohoto přístroje. Proto elektrotechnické předpisy jednoznačně nařizují vytvoření tohoto odkapávacího otvoru v krytu, a to až po namontování přístroje, na jeho nejnižším místě. Obyčejné domovní zásuvky a spínače se vyrábí a dodávají ve stupni krytí IP20. Tento stupeň krytí se na výrobcích nevyznačuje, na přístrojích však musí být viditelně označeny vyšší stupně krytí. Přístroje ve vyšším krytí jsou dodávány nejen pro montáž nástěnnou, ale i do zapuštěných krabic. Ty jsou určeny především do místností s většími estetickými nároky, jako jsou koupelny a podobně.
Více informací z oblasti naleznete zde ...