Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Jaký používat materiál?
Advertisment
 

Jaký používat materiál?

Mohu použít i starý jistič z roku 1966? Na vrakovištích se toho najde ... Myslím si, že to nebude vhodné v instalaci, která má být bezpečná. U nás na ulici jeden bývalý elektrikář, nyní v důchodě, tvrdí, že má celou instalaci z ekodvora ...

Elektroinstalaci nelze přirovnávat k cihlám, které oškrabete ze staré bouračky a znovu použijete. Vodiče a kabely podléhají stáří. Jejich izolace vlivem zahřívání časem ztvrdne popraská a jejich izolační schopnost je nebezpečná. Na stavbě můžete vidět dělníka, který starý kabel prověří zrakem a se slovy "nekope, je dobrej ..." ho použije. Takového člověka lze považovat za toho, kdo vám podřezává větev vaší bezpečnosti.

Máte-li zájem mít elektroinstalaci bezpečnou sobě a svým dětem, prověřte, zda váš dodavatel ji pořizuje opravdu z důvěryhodného zdroje. Pokud volíte již ze samého počátku renomovaného řemeslníka s určitou minulostí, referencemi, pak lze předpokládat, že vás neošálí použitým zbožím.

Použití starých jističů je hodně podobné, jednou jsem s dětmi rozdělala starý jistič.  Složitý mechanismus byl z části zasažen korozí. Nebyla jsem si jistá, zda může být takový přístroj funkční (ve kterém jde o tisícinu milimetru) podle katalogu výrobce.

V čem bych neviděla bezpečnostní problém jsou vypínače a světelné zdroje. I když u vypínačů jsou namáhány jeho kontakty, hrozící bezpečnostní riziko poruchy není takové jako u kabelů, vodičů nebo jistících prvků.

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Lze z krabicové rozvodky na chodbě vytáhnout 3F kabel k jističi? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kolik metrů kabelu se použije při elektroinstalaci v rodinném domku? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je cena 30 tisic korun za hrubý materiál u domu o 8 místnostech adekvátní ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jsou produkty XBS bezpečné a certifikované? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné použít starý plechový rozvaděč pro domácí rozvody ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je pojistka T315 a T3.15A totéž? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
K čemu slouží tato šedá vroubkatá krabice u podlahy? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Poradíte typ krabice na zamurovanie do plota? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak rozdělit instalaci bytu na jednotlivé obvody s uvažováním soudobosti? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak rozdělit spotřebiče na jednotlivé jističe? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak rozdělit TN-C na TN-C-S ve velkém objektu? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Co se dá udělat s zoxidovanou, rezavou venkovni krabicí? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Ako dlho môže byť trvale v zopnutom stave stykač C16M? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Může si zámečník sám vyrobit elektroměrový rozváděč ? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Existuje předpis nebo norma pro použití jističů a chráničů od jedné firmy? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jaký jistič a kabel zvolit k zapojení elektrickému sporáku? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je v pořádku pokud mi vnucují místo Moeller, OEZ jističe Kanlux? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Aký typ elektromateriálu zvoliť pre montované domy? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jakým způsobem se přizpůsobí vnitřní rozvod pro stejnoměrné zatížení fází? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký je rozdíl mezi jednofázovým a třífázovým rozvodem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze udělat elektroinstalaci i bez přípojky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu použít olejové radiátory namísto přímotopných panelů? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Potreboval by som vedieť či sa dá urobiť inštalácia bez projektu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Nemá někdo tip na výrobce svorkovnic pro čerpadlo o více než 9 svornících? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Mohu nesouhlasit se změnou elektroprojektu? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Je rozvodnice 42M za 600Kč výhodná koupě? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Existuje bezplatný software pro tvorbu schémat elektroinstalace? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je krabica IP54 s horším alebo lepším stupňom krytia nez IP55? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Použít husi krky? Či CYKY nebo CYKYLo? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Muzete mi potvrdit zd je spravne zapojenie bytoveho rozvodu na scheme? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jak navrhnout správnou trasu od HDS po rozvaděč? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak mohu ušetřit na koupi chráničů? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jaký instalační materiál bude potřeba při přibližném příkonu sporáku 9-11 kW? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Je navrhnuta elektroinstalacia RD spravna? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jaký proudový chránič pro ohřev okapu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Pro které prostory v rodinném domě je nutno použít chránič? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jaký je rozdíl v provedení stájí, chlívů a bytových instalací? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Co požadovat po řemeslnících za rozvody v dílně? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kolik by přibližně stálo předělání rozvodu elektřiny? (Opravy a servis, údržba, rekonstrukce)
Kde sehnat mělkou krabici do lamina? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :