Časové spínače
Existují dvě základní skupiny časových spínačů. Některé světelné okruhy (zejména na schodištích a chodbách) nebo např. ventilátory, popř. i jiné spotřebiče potřebujeme provozovat jen po určitou dobu, bez ohledu na reálný čas. Například v koupelnách nebo na WC je třeba zajistit větrání ještě nějakou dobu po odchodu z těchto prostor. Kdybychom se spoléhali na ruční vypnutí, byl by takovýto ventilátor mnohdy v chodu po neúměrně dlouhou dobu. Proto používáme časově zpožděné spínače, často označované jako schodišťové automaty. Samotný časový zpožďovací prvek tvoří elektromechanický nebo elektronický přístroj, k němuž se mohou připojovat potřebné tlačítkové ovladače.
Zpožďovací obvody dovolují snadné nastavení časového zpoždění v rozsahu od několika sekund až do několik desítek minut. Mohou se lišit i přípustným druhem zátěže. V závislosti na konkrétním zapojení elektronického spínače se pro jeho ovládání mohou někdy používat klasické tlačítkové ovladače s indikačními doutnavkami.
Mezi spínače s časově omezeným provozem lze určitým způsobem zařadit i spínače vybavené snímači pohybu. Je tomu tak vzhledem k jejich vybavení obvodem pro nastavitelné časově zpožděné vypínání. Snímače pohybu je možné kombinovat i se stmívači - pak osvětlení nevypíná okamžitě, ale je postupně stmíváno po dobu např. 5s. Není vyloučena ani kombinace s přídavným ručním ovládáním a stmíváním. V takovém případě jsou tři možnosti opětovného zahájení zpožďovacího cyklu. Snímačem pohybu, stiskem ovladače stmívače anebo stiskem přídavného klasického tlačítkového ovladače.
Provoz dosud popisovaných časových spínačů je závislý na zapínacím impulzu předaném ručně ovládaným tlačítkem, impulzem snímače pohybu nebo podobným způsobem, přičemž vůbec nezávisí na denní době, na reálném čase. Potřebujete-li provozovat nějaký spotřebič (např. žaluzie nebo jinou elektricky ovládanou část vybavení objektu) v určitou, předem stanovenou dobu, je nutné použít programovatelné časové spínače. Spínání podle předem nastaveného časového režimu, v závislosti na způsobu využívání jednotlivých místností, bývá výhodné nejen pro ovládání provozu topení či chlazení, ale také např. žaluzií. Tyto přístroje se programují v reálném čase, mohou být s denním, týdenním nebo i ročním programováním, navíc i s možností nastavení režimu činnosti pro dobu nepřítomnosti (pro dovolenou).
Více informací z oblasti naleznete zde ...