Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod PORUCHY, ÚDRŽBA, OPRAVY Výměna vidlice pohyblivého přívodu
Advertisment
 

Výměna vidlice pohyblivého přívodu

Pokazit se může cokoliv, pokud je nezbytně nutný zásah do elektrického zařízení a provést výměnu vidlice, pak to udělejte bezpečně ... A jak je to nejlíp? Zvolte to nejjednodušší řešení, které nabízí trh, pořiďte novou ...

O výměně vidlice přívodního kabelu by se dal napsat opravdu dlouhý článek. Zde se zmíním o výměně pouze celého kusu. Tedy vidlice s kabelem dohromady. Takový přívod je nazýván flexošňůrou.

Kdy se často vyměňuje vidlice?
Samotná vidlice k úrazu v domácnosti  tak často nepřichází jak kabel, ke kterému je připojená. A právě ten je  častou příčinou výměny vidlice. Proč vidlice? Pokud totiž zjistíte poškozenou izolaci přívodního kabelu spotřebiče, nejsnazším způsobem bývá jeho zkrácení po pokozenou část. Tam se připevní nová vidlice.
Právě toto bývá velmi častou chybou spotřebitele. Vyměňovat část, kterou často držíme v rukou a zapojujeme do zásuvky je totiž lepší nechat na někom jiném.
Proto jsem se zmínila o použití flexošňůry.

Pokud nemáte hned vedle elektrikáře,
který vám flexošňůru vymění za deset minut, pak bude asi nejrychlejší naléz vhodnou prodejnu ...

Kde lze flexošňůru koupit?
V podstatě v každém stavebním supermarketu, pořádné prodejně elektro zboží pořídíte Za desítky korun flexošňůru. Kupovat kabel a vidlici a zapojovat si to sám, to je dnes již čirý nesmysl. Flexošňůra je zapojená, zatavená jistota a bez práce. O tolik zase dražší není.

Nač si dát pozor?
Typ flexošňůry, kterou měníme! Resp. průřez vodičů. A kam vodiče kam zapojujeme. U flexošňůr bývají konce vodičů již zakončeny dutinkama. Pak vám zbývá strefit správné barvy. Zeleno/žlutá barva ochranného vodiče je vždy spojena na kostry těchto spotřebičů. Fázová barva bývá nejčastěji černá nebo hnědá. Modrá je střední pracovní vodič. Lidově zvaný nulák. Modrá uzavírá pracovní obvod proti černému vodiči. Proto na něm naměříme 230V.

Pamatujte
však na to, že naše legislativa zakazuje pracovat na těchto zařízeních osoby neznalé (neodborníky). Proto pokud se něco stane odpovídáte za následky vy sami!

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Je lepší mít 1 prodlužovačku (vše 1 zásuvka), či 2 prodlužovačky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu zapojit pc do prodlužovačky s několika spotřebiči? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je prodlužovačka bez vodiče PE nebezpečná a certifikát neplatný? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaky kabel na prodluzku 4P/32A/400V IP44? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné prodávat zařízení s obráceně označenými vodiči v přívodním kabelu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je chybný predlžovák, alebo chybná zásuvka? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit u prodlužovačky nová barevná značení na stará? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je modrý vodič ve flexošňůře zapojený vlevo správně? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je tento pohyblivý přívod v souladu s normou? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu vyrobit prodlužovačku (legálně)? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak prodloužit kabely od zásuvky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze vyvest prodluzovak ze svetla? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Jak postupovat pokud potřebuji prodlužovák delší než 50m? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu u zapojení prodlužovacího kabelu s redukcí z 5/4 kolík nezapojit modrý? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu na prodlužovačku 8 metrů cu lanko 3x 0,5? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu přidat do lišty k dvoužílovému kabelu (černý+zelenožlutý) modrý nulák? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Jak zapojit prodluzku 400V? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Mohu zakopat provizorní prodlužovák do země? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze vyrobil prodlužovací kabel 230V délky 50m? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
Jak se zapojuje kabel na 220V? (Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :