Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod PORUCHY, ÚDRŽBA, OPRAVY Hrozící rizika
Advertisment
 

Hrozící rizika

Co se může stát, pokud se rýpeme v zapojení, které nám není zcela jasné ...

Elektrikář profesionál přijde a většinou mu práce frčí od rukou. Často kouká do schématu, které je pro mě tabu, tu a tam si něco změří a brouká si pro sebe "že ano". Po dvou dnech odchází, rozvaděč je úhledně našlapán dráty s popiskami a vše funguje.

Situace
Bohužel můj otec kutil potřebuje zapojit míchačku, pro kterou jsem neprozřetelně nenechala ještě udělat zásuvku. V rozvaděči podpojoval vodiče, které překážely, udělal co potřeboval a snažil se vodiče vrátit zpět. Spletl se o jeden otvor vlevo.
Jeho neúmyslný omyl způsobil v zásuvkách jednoho obvodu nikoliv 230V ale 400V. Naštěstí se zakouřilo pouze ze starého rádia.

Náprava
Volám svého elektrikáře, aby mi uvedl rozvaděč do původního stavu. Ten je v té době na druhé straně republiky a posílá k nám svého kolegu. Ten vypojí hlavní přívod. Chaos způsobeným mým otcem odpojí a dle zapojení vše vrátí zpět. Celá otcova akce stála (bez zničeného rádia) třikrát více, než když by si elektrikáře zavolal rovnou.

Poučení
Ne každá úspora se může vždy vyplatit. Pamatujte, že elektroinstalaci a spotřebiče užívají i další. Také děti. Za neodborný zásah odpovídá ten, kdo ho používá!

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :