Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod MONTÁŽE, REALIZACE, INSTALACE Práce s kabely XX špatný obrázek - Jak se má kabel správně odpláštit?
Advertisment
 

XX špatný obrázek - Jak se má kabel správně odpláštit?

Jak jej upevníme v zařízení a proč ... A co vodiče? Jak mají být dlouhé? A ja dlouhé mají být jejich odizolované konce?

 Co je na tom odpláštit kabel? Ostrý nůž a šikovné ruce ....

Toto může opravdu říct ten, který takových kabelů odpláštil stovky, tisíce. Pokud jste to nikdy nedělali, pak hrozí, že odpláštíte víc, než je potřeba a to může být také špatně.

Trošku terminologie
Kabel v sobě ukrývá žíly (vodiče). Vodiče mají svou izolaci. Bývají ve svazku opatřeny další izolací a tomu celku říkáme kabel.

  • Odplášťujeme kabely a pak odizolujeme konce žil ...
  • K odpláštění kabelů se používají odplášťovací nože.
  • K odizolování vodičů zdrhovací kleště.

Proč mi muž nedoporučuje obyčejný nůž?
Ráda se podělím o to, co mi řekl! Jóóó moje zlátá .... odpláštit kabel není jako okrábat brambory ..., řekl drze, jako by snad někdy brambory škrábal on. Ale pak mi vysvětloval jak je nežádoucí každé poškození izolace tam, kde ho potřebujeme.

 

Takže řezat víc nebo míň?
Tak akorát ... zněla odpověď. Jednou jsem koukala jak to dělá on. Když izolaci ořízne málo, hůř se mu izolace sundavá. Pokud řízne moc, izolace je dole rychle, ale za cenu poškození té další. A žádoucí je poškodit pouze tu část, kterou chceme odstranit. Pokud poškodíme i tu další snižujeme tzv. izolační pevnost.

Co to je izolační pevnost?
Řekněme, že je to ta část, která udržuje napětí ve vodiči tam, kde ji potřebujeme ...

Co se asi stane, když poruším izolaci tam, kde nemám?
Na první pohled nic. Obzvlášť, když to nikdo nevidí. A tak pokud si to bastlím na svém, kde mi do toho nemá kdo, co mluvit, připravuji se vědomě na možný budoucí problém. Trošku řízlá izolace, to je toho ... říká mi Jiřina od vedle. Elektrikáři nadělají ...
Nadělají opravdu hodně varování, ale často nic nezmohou. Asi bych už také nikomu neradila, pokud bych se měla tímto živit.

Jak to dělá elektrikář?
Elektrikář nemá tolik času co já jako kutil a navíc na mateřské dovolené. Elektrikář na to má nože a kleště. Dnes ty nože a kleště již koupíte běžně v obchodech. Je otázkou, zda vám stojí za to, kupovat za 400,- Kč nástroj, kterým tu a tam něco odpláštíte kabel. Pokud se ovšem chystáte odpláštit všechny konce kabelů na svém rodinném domě, pak si některý z druhů určitě pořiďte.

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :