Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Spínače pro ovládání provozu jiných spotřebičů
Advertisment
 

Spínače pro ovládání provozu jiných spotřebičů

V mnoha bytech je třeba spínat některé energeticky náročnější spotřebiče, především elektrotepelné (sporáky, zásobníky vody apod.). K tomu se používají elektromechanické spínače, známé též pod názvem sporákové spínače či sporákové kombinace. Nejčastěji tuto funkci plní třípólový vypínač (při spínání elektrického sporáku musí spínat současně všechny tři fáze), tedy spínač řazení 3, popř. 03.

Sporáková kombinace obsahuje kromě spínače i svorky pro propojení středního a ochranného vodiče signální doutnavku a odlehčovací zařízení pro mechanické zajištění pohyblivého přívodu k připojenému spotřebiči. Takto vybavený přístroj je natolik rozměrný, že se již nemůže vejít do obvyklého prostoru v běžné elektroinstalační krabici pro domovní spínače pro montáž do vícenásobných rámečků a není tedy již využitelný ve stavebnicových systémech domovních přístrojů. Výhodné je proto rozdělení funkcí do dvou samostatných konstrukčních celků. Do společného rámečku se nainstaluje třípólový vypínač např. spolu s několika zásuvkami. Na jiném místě, prostorově však co nejblíže ke spínanému elektrotepelnému spotřebiči, může být šňůrový vývod obsahující pětipólovou svorkovnici i mechanický upevňovací prostředek pro vývodní šňůru.

V domácích dílnách a v podobných místnostech se mnohdy používají pevně připojené jednofázové, ale častěji třífázové stroje a zařízení, která je nutno spínat prostorově odděleným spínačem. Tento spínač může být namontován také přímo na příslušném zařízení. Dříve se k tomuto účelu nejčastěji používaly stiskací spínače, nyní spínače s vačkovými spínacími mechanismy - pro otočné ovládání páčkou nebo jiným ovladačem. Spínače jsou zhotoveny pro povrchovou montáž a obvykle jsou v krytech, dovolujících použití i ve venkovním prostředí - se stupněm krytí IP44 nebo vyšším.

U zařízení opatřených elektromotory je nutné zajistit přiměřenou nadproudovou ochranu použitého pohonu. K tomu slouží motorové jističe, jejichž jmenovitý proud odpovídá jmenovitému proudu použitého elektromotoru.

Více informací z oblasti naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :