Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Speciální spínače pro elektrické instalace
Advertisment
 

Speciální spínače pro elektrické instalace

Snad každý z nás se již dostal do nemilé situace, kdy stojíte před vchodovými dveřmi s plnýma rukama tašek a nemůžete najít klíče. Jistě byste přitom ocenili co nejjednodušeji ovládaný systém otevírání dveří. Takovou situaci může poměrně snadno vyřešit systém kódového ovládání vchodových dveří. Přitom není nezbytné, aby byl objekt vybaven elektronickým zabezpečovacím systémem.

Možné zapojení vchodového systému s ovládacím kódem se řeší tak, že v blízkosti vnější strany dveří je umístěna klávesnice, na níž lze vyznačit správnou číselnou kombinaci.

Klávesnice je elektricky propojená s elektronickým relé. Sepnutím relé se vybudí elektromagnet zámku. Relé nemusí být umístěno ve stejné elektroinstalační krabici jako klávesnice - naopak, umísťuje se v prostoru za těmito dveřmi a přikrývá se krycím víčkem v designu okolních domovních přístrojů. Rovněž ji lze opatřit ovládacím krytem elektronického spínače nebo stmívače. Potom slouží k bezkódovému otevírání zevnitř, při příchodu návštěvy nebo v podobné situaci, a nemusí již být využit paralelně připojený klasický tlačítkový ovladač. Po vybuzení relé správným vstupním kódem nebo po stisku vnitřního tlačítka se uvede do činnosti závora elektrického zámku. Nezbytnou součástí dveřního systému je i vhodně umístěný napájecí zdroj. Musí-li být zajištěna činnost vstupního kódu i v době event. výpadku dodávky elektřiny, je nutno doplnit i náhradní napájení (UPS).

Existují i dveřní systémy, využívající různých čipů nebo karet. Stejně jako klíče je pak nutno mít při sobě i ovládací kartu. Takovéto systémy se často využívají např. v hotelích. Zabudovaný magnetický čip obsahuje nejen přístupový kód pro určené dveře, ale také povolení vstupu jen po předem dohodnutou dobu.

Součástí kartového přístupového systému jsou i tzv. kartové spínače, umísťované do vnitřního prostoru, především do hotelových pokojů. Po otevření dveří je třeba kartu odložit, ale přitom ji nezaložit, musí být stále po ruce. V horní části krytu je štěrbina pro kartu. Po jejím vložení do této štěrbiny se sepne pomocný spínač, který aktivuje obvody osvětlení, zapíná televizní přijímač a přepíná na komfortní režim topení. Po vyjmutí karty se všechny tyto okruhy deaktivují - buď ihned, nebo po uplynutí určitého času, podobně jako u schodišťových automatů.

Zatím ještě nejsou zcela dokonalé vstupní systémy, reagující na lidský hlas (např. při nachlazení nemusí systém správně identifikovat hlas). Ve vývoji pro komerční použití jsou i další systémy, jako je otevírání na otisky prstů či dlaní a pod. S ohledem na stále se zrychlující inovační cykly výrobků pro elektrické instalace lze očekávat poměrně brzké rozšíření i těchto prvků.

Pro iniciování některých dalších funkcí, které v instalacích potřebujeme zajistit, může být využito prakticky kteréhokoli spínače, původně určeného třeba i ke zcela jiným účelům. Některé spínače mohou indikovat stav otevření dveří nebo oken, jiné mohou být vytvořeny pro ovládání nohou, další budou reagovat na přítomnost nevhodných nebo dokonce nebezpečných látek (např. kouře). Pokud uživatel objektu vyžaduje sledování kterékoli části svého objektu a existuje-li praktická možnost splnit tento požadavek, pro dobrého projektanta anebo elektromontéra to pak není žádný problém. Bude to vždy jen otázkou volby optimální sestavy snímačů a koncových prvků.

Více informací z oblasti naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :