Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Přístroje pro řízení topení a chlazení
Advertisment
 

Přístroje pro řízení topení a chlazení

Nezbytnou součástí regulačních obvodů pro zajištění dobré tepelné pohody v objektu jsou regulátory teploty. Jejich součástí jsou nastavitelné snímače teploty, v klasické verzi kombinované se silovými spínači. Takovéto přístroje nazýváme termostaty. Jsou to elektrické spínače s mechanismem, jehož činnost je závislá na změně teploty. Prvkem závislým na teplotě je například bimetalový (dvojkovový) spínač. Jeho činnost je založena na rozdílné tepelné roztažnosti dvou různých, na sebe naplátovaných kovů. Vhodně tvarované bimetalické části se rychle překlápějí z jedné polohy do druhé při dosažení určité teploty.

Klasické regulátory teploty se vyznačují poměrně malou přesností nastavení teploty, někdy i poměrně vysokým rozdílem mezi teplotou zapínací a vypínací. Časová stálost nastavené spínané hodnoty není rovněž příliš vysoká. Proto se v moderních instalacích stále častěji používají přesnější a spolehlivější elektronické regulátory, u nichž lze nastavit i několik hodnot teploty; navíc je možné programování topných režimů v závislosti na čase a tedy i dosažení významnějších úspor tepelné energie.

Investičně nejméně náročná je regulace celého objektu na základě údajů jediného termostatu, namontovaného v referenční místnosti. Je samozřejmé, že regulace jediným termostatem je lepší, než žádná regulace; je dokonce lepší, než regulace ručně nastavovanými termostatickými hlavicemi ventilů u jednotlivých radiátorů nebo větví otopné soustavy. Základní nevýhodou takovéto ruční regulace je její naprostá nespolehlivost. Pro nenáročné řízení teploty jedním termostatem ve zcela malém bytě zpravidla postačuje programovatelný termostat s týdenním programováním. Programovací možnosti obvykle dovolují i nastavení úsporného režimu pro dovolenou. Přístroj může být vybaven buď pro bezdrátový vysokofrekvenční přenos spínacích signálů k přijímači, vybavenému výkonovým spínacím relé, nebo pro pevné elektrické propojení s ovládaným obvodem.

Pro dosažení co možná největších úspor energie pro vytápění, popř. chlazení, se nelze vyhnout použití většího počtu regulačních obvodů s termostaty. Abychom takového cíle dosáhli, je nezbytné uchýlit se k nastavování potřebných hodnot teplot v jednotlivých místnostech nezávisle na sobě, obvykle podle denní doby. To ovšem znamená, že v každé místnosti potřebujeme průběžně měřit dosaženou teplotu a na základě těchto měření předávat příkazy k otevírání nebo zavírání ventilů. V závislosti na způsobu využívání se pro každou místnost vytváří individuální časový program. To dovolí termostaty, kombinované s elektronickými časově programovatelnými spínači, umožňující nastavit nejméně dvě odlišné hodnoty teplot. Z nich se jedna vztahuje k režimu s teplotou pro pobyt, druhá k úspornému režimu vytápění.

Více informací z oblasti naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :