Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Jaké si můžeme vybrat ohřívače vody
Advertisment
 

Jaké si můžeme vybrat ohřívače vody

Pokud potřebujeme ohřívat pitnou nebo užitkovou vodu, můžeme si vybírat z několika možností elektrických ohřívačů. Z čeho se skládá konstrukce těchto zařízení? Jaké jsou rozdíly mezi nojlerem, zásobníkem teplé vody a průtokovým ohřívačem?

Jak ohřát teplou užitkovou vodu řeší mnoho různých energetických studií. Nejčastějším z elektrických jsou bojlery (boilery), zásobníky TUV  a průtokové ohřívače. 

Ohřívače vody dělíme na
otevřené (nejsou pod tlakem vodovodního rozvodu) a


uzavřené (pod tlakem vodovodního rozvodu).

Na štítku přístroje (ohřívače) je uveden přípustný tlak vody v zásobní nádrži. Skutečný tlak vody v zásobníku je však závislý na vodovodní přípojce, tedy na uspořádání armatur před ohřívačem nebo za ohřívačem.

Pro otevřené ohřívače vody musí být použity otevřené armatury, neboť jinak by mohla nádrž zásobníku prasknout.

Uzavřené ohřívače (bez expanzní nádržky) jsou pod tlakem, který má voda ve vodovodní přípojce a kohouty na rozvodu teplé vody jsou pod tlakem tak jako rozvod studené vody. V případě příliš vysokého tlaku ve vodovodní přípojce předřazujeme před ohřívač a vodovodní přípojku redukční ventil.

Dále se rozlišují centrální zařízení s jedním centrálním ohřívačem pro více míst (obr.) a decentralizovaná zařízení s lokálními ohřívači a zásobníky.

Pro decentralizovaná zařízení se mohou použít otevřené nebo uzavřené ohřívače, pro centrální ohřev vody se používají pouze uzavřené ohřívače.

Zásobníky, bojlery a průtokové ohřívače

Zásobníky teplé vody mají tepelně izolované nádrže a jsou určeny k mnohahodinovému uchování zásoby teplé vody ohřáté levnou sluneční energií nebo levným nočním proudem. V praxi se používají většinou 3 typy zásobníků (viz tabulka).

V otevřeném zásobníku je ohřev regulován termostatem, který udržuje zapínáním topných těles teplotu vody v určitém malém rozpětí.

Z bezpečnostních důvodů je v ohřívačích vody omezována teplota, aby nedošlo k varu a vývinu horké páry. V uzavřených zásobnících lze nastavit termostat obvykle v rozmezí od 35°C do 85°C. Pro případ selhání termostatu je ještě zásobník jištěn tepelnou ochranou, která při přehřátí odpojí zásobník od sítě.

Dvouokruhový zásobník je určen pro velký odběr teplé vody a má dvojí ohřev. Základní ohřev využívá levného nočního proudu a je regulován termostatem. V případě potřeby je zapnuto stykačem přídavné topení

Bojlery jsou otevřené ohřívače vody bez tepelné izolace. Jsou proto menší a levnější než zásobníky stejného obsahu. Bojlery slouží často jen k jednorázovému ohřátí vody na umytí nádobí nebo osprchování. Nemají proto termostat, ale ruční zapínání a automatické vypnutí po dosažení určité teploty. K bojlerům patří koupelnové bojlery, kuchyňské bojlery a také varné konvice.

Bojlery nemají tepelnou izolaci, jsou proto určeny k přípravě horké vody pro okamžité použití, nikoliv pro uchování teplé vody po delší dobu.

Průtokové ohřívače ohřívají protékající vodu. Vyhřívací proud může být řízen odběrem teplé vody (tedy jejím tlakem v odběrovém potrubí), nebo teplotou ohřáté vody. Tlakové průtokové ohřívače mají většinou 2 regulátory, a to teplotní a tlakový. Při zastavení dodávky vody klesne tlak a tlakový regulátor okamžitě odpojí ohřev. Při výkonech 18kW až 33kW může totiž dojít při běhu naprázdno (bez vody, se vzduchem nebo s párou) k rychlému přehřátí a zničení ohřívače. Moderní myčky nádobí již také mají na přívodu vody průtokový ohřívač.

Elektrické průtokové ohřívače vody mají velký příkon a jejich instalace a připojení podléhá revizi.

Konstrukce a funkce regulátoru teploty

K regulaci teploty vody v zásobnících se většinou používá kapilární termostat.

Teplotní čidlo je tvořeno kapilárou naplněnou kapalinou s vysokým bodem varu, která při teplotním rozpínání a smršťování ovlivňuje tlakem membránu tlakové membránové komory. Ta při svém pohybu (prohýbání) ovládá pérový vypínací kontakt.

Kapilární regulátor se hodí k regulaci teploty pevných, kapalných i plynných látek. Používá se v ohřívačích vody, topných tělesech, myčkách nádobí, automatických pračkách i k regulaci teploty v saunách.

Tip na elektrotechnický slabikář najdete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Nefunguje ohřev vody - je problém v boileru, instalaci nebo v HDO spínači? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proč mi teče z bojleru studená voda, když náhle pootočím kohoutkem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proč bojler vyhazuje proudový chránič když se zapne nízká sazba? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vypočítat příkon topné spirály? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zajistit aby bojler spínal ohřev,jen když sepne NT? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký typ ohřevu vody zvolit na chatu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proč bojler nahřívá na polovinu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proč nefunguje spínání dvou bojlerů pomocí relé, když stykačem fungovalo? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proč bojler v noci bliká ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Může se poškodit bojler po nárazu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak se vypořádat s druhým bojlerem v bytě? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Dle jakých parametrů vybrat průtokový ohřívač sloužící pouze pro dřez v kuchyni? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakým způsobem řešit nedostatek ohřáté vody v bojleru při HDO jen 8 hodin? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu umístit průtokový ohřívač přímo do sprchového koutu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak správně prodloužit přívod k bojleru? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak optimálně zapojit bojler na chatě? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné zapojit bojler (160l) přes zásuvku? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kde mohu sehnat schéma zapojení blokování akumulačního spotřebiče (boileru)? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze připojit boiler doplňkovým pospojováním k zásuvce s vestavěným fíčkem? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Má 120 l boiler v rodinném domku běžet na noční proud nebo na běžný tarif? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :