Jaké si můžeme vybrat ohřívače vody
Pokud potřebujeme ohřívat pitnou nebo užitkovou vodu, můžeme si vybírat z několika možností elektrických ohřívačů. Z čeho se skládá konstrukce těchto zařízení? Jaké jsou rozdíly mezi nojlerem, zásobníkem teplé vody a průtokovým ohřívačem?
Jak ohřát teplou užitkovou vodu řeší mnoho různých energetických studií. Nejčastějším z elektrických jsou bojlery (boilery), zásobníky TUV a průtokové ohřívače.
Ohřívače vody dělíme na
otevřené (nejsou pod tlakem vodovodního rozvodu) a
uzavřené (pod tlakem vodovodního rozvodu).
Na štítku přístroje (ohřívače) je uveden přípustný tlak vody v zásobní nádrži. Skutečný tlak vody v zásobníku je však závislý na vodovodní přípojce, tedy na uspořádání armatur před ohřívačem nebo za ohřívačem.
Pro otevřené ohřívače vody musí být použity otevřené armatury, neboť jinak by mohla nádrž zásobníku prasknout.
Uzavřené ohřívače (bez expanzní nádržky) jsou pod tlakem, který má voda ve vodovodní přípojce a kohouty na rozvodu teplé vody jsou pod tlakem tak jako rozvod studené vody. V případě příliš vysokého tlaku ve vodovodní přípojce předřazujeme před ohřívač a vodovodní přípojku redukční ventil.
Dále se rozlišují centrální zařízení s jedním centrálním ohřívačem pro více míst (obr.) a decentralizovaná zařízení s lokálními ohřívači a zásobníky.
Pro decentralizovaná zařízení se mohou použít otevřené nebo uzavřené ohřívače, pro centrální ohřev vody se používají pouze uzavřené ohřívače.
Zásobníky, bojlery a průtokové ohřívače
Zásobníky teplé vody mají tepelně izolované nádrže a jsou určeny k mnohahodinovému uchování zásoby teplé vody ohřáté levnou sluneční energií nebo levným nočním proudem. V praxi se používají většinou 3 typy zásobníků (viz tabulka).
V otevřeném zásobníku je ohřev regulován termostatem, který udržuje zapínáním topných těles teplotu vody v určitém malém rozpětí.
Z bezpečnostních důvodů je v ohřívačích vody omezována teplota, aby nedošlo k varu a vývinu horké páry. V uzavřených zásobnících lze nastavit termostat obvykle v rozmezí od 35°C do 85°C. Pro případ selhání termostatu je ještě zásobník jištěn tepelnou ochranou, která při přehřátí odpojí zásobník od sítě.
Dvouokruhový zásobník je určen pro velký odběr teplé vody a má dvojí ohřev. Základní ohřev využívá levného nočního proudu a je regulován termostatem. V případě potřeby je zapnuto stykačem přídavné topení
Bojlery jsou otevřené ohřívače vody bez tepelné izolace. Jsou proto menší a levnější než zásobníky stejného obsahu. Bojlery slouží často jen k jednorázovému ohřátí vody na umytí nádobí nebo osprchování. Nemají proto termostat, ale ruční zapínání a automatické vypnutí po dosažení určité teploty. K bojlerům patří koupelnové bojlery, kuchyňské bojlery a také varné konvice.
Bojlery nemají tepelnou izolaci, jsou proto určeny k přípravě horké vody pro okamžité použití, nikoliv pro uchování teplé vody po delší dobu.
Průtokové ohřívače ohřívají protékající vodu. Vyhřívací proud může být řízen odběrem teplé vody (tedy jejím tlakem v odběrovém potrubí), nebo teplotou ohřáté vody. Tlakové průtokové ohřívače mají většinou 2 regulátory, a to teplotní a tlakový. Při zastavení dodávky vody klesne tlak a tlakový regulátor okamžitě odpojí ohřev. Při výkonech 18kW až 33kW může totiž dojít při běhu naprázdno (bez vody, se vzduchem nebo s párou) k rychlému přehřátí a zničení ohřívače. Moderní myčky nádobí již také mají na přívodu vody průtokový ohřívač.
Elektrické průtokové ohřívače vody mají velký příkon a jejich instalace a připojení podléhá revizi.
Konstrukce a funkce regulátoru teploty
K regulaci teploty vody v zásobnících se většinou používá kapilární termostat.
Teplotní čidlo je tvořeno kapilárou naplněnou kapalinou s vysokým bodem varu, která při teplotním rozpínání a smršťování ovlivňuje tlakem membránu tlakové membránové komory. Ta při svém pohybu (prohýbání) ovládá pérový vypínací kontakt.
Kapilární regulátor se hodí k regulaci teploty pevných, kapalných i plynných látek. Používá se v ohřívačích vody, topných tělesech, myčkách nádobí, automatických pračkách i k regulaci teploty v saunách.
Tip na elektrotechnický slabikář najdete zde ...