Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Elektronické snímače pohybu a přítomnosti
Advertisment
 

Elektronické snímače pohybu a přítomnosti

V mnoha případech přivítáme možnost samočinného spínání osvětlení v závislosti na přítomnosti nebo pohybu osob. Pro tento účel jsou vyráběny samočinné spínače reagující na pohybující se zdroje tepla.

Hlavní funkcí elektroinstalačních infraspínačů je spínání osvětlení. Snímače se vyrábějí a dodávají na trh v různých variantách - s různými úhly záběru a s různými dálkovými dosahy, pro zapuštěnou i nástěnnou montáž, s polovodičovými nebo reléovými výstupy. Dálkový dosah bývá od 12 do 16m, úhel záběru může být od 90˚ do 360˚. Vyzařovací diagram přitom lze individuálně upravovat vkládáním clonek, u nástěnných přístrojů také natáčením snímací části. Někteří výrobci poskytují demonstrační software pro rychlé zjištění optimálního nastavení nástěnných snímačů pohybu v závislosti na montáži.

Také u infraspínačů je nutno dodržovat předepsané druhy zátěže a schémata zapojení. Elektronické spínače, reagující na pohybující se osoby, nalezly velice rychle uplatnění v elektrických instalacích. Důvodem rychlosti jejich rozšíření je jejich až neuvěřitelně vysoká praktičnost. V každém objektu je celá řada prostor s obvykle krátkodobým pobytem osob. Tyto přístroje v nich zajistí zapnutí osvětlení jen na skutečně nezbytnou dobu, samočinně se vypínají poté, co osoba sledovaný prostor opustí. Doba sepnutí je závislá jen na době přítomnosti pohybujících se osob.

Technologický pokrok dovoluje vyrábět i snímače přítomnosti, které reagují i na zcela nepatrné pohyby. Montují se obvykle na strop; v rozsáhlých prostorách se použije i několika snímačů. Snímače přítomnosti se dají kombinovat s elektronickými spínači i stmívači. Kromě infrasnímače pro snímání přítomnosti osob obsahují i snímač okolního osvětlení - pokud je přirozené osvětlení dostatečné, světelný okruh se vypne i při přítomnosti osob.

Spínače reagující na pohyb samočinně vypnou, jakmile pohyb ustane. Běžně jsou vybaveny elektronickým obvodem pro časově zpožděné vypnutí. Při nákupu je dobré zkontrolovat, zda spínač je vybaven možností zablokování činnosti při dostatečném přirozeném osvětlení. Potom je světelný okruh sepnut jen v době skutečné potřeby.

Více informací z oblasti naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :