Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Žehlička a co o ní víme?
Advertisment
 

Žehlička a co o ní víme?

Jaké známe žehličky? Jak nastavíme potřebnou teplotu k žehlení? Proč v žehličce stále něco cvaká? Proč doléváme žehličky pouze destilovanou vodou? Které pohyblivé šňůry (přívodní kabely) jsou pro žehličky vhodné a které ne?

Tento nástroj je pro mě důvěrně známý. Nikoliv pouze proto, že jsem jeho otrokem, ale také proto, že se mi již v minulosti pokazil a pokusila jsem ho opravovat. Dopadlo to tak, že jsem ho po marných pokusech odvezla do Ekodvora a koupila novou ...

Tedy jaké máme žehličky?
Rozlišují se regulované žehličky a parní žehličky. V regulované žehličce je základová deska žehličky vyhřívaná zalitým trubkovým topným tělesem nebo masivním topným tělesem izolovaným oxidem hořečnatým. Většina těchto žehliček má nastavovací regulátor teploty. Přes rozpínací kontakt bimetalového regulátoru je napájeno topné těleso plným výkonem tak dlouho, dokud se bimetalový pásek regulátoru nezahřeje natolik, že se prohne a rozepne kontakt. Po ochlazení bimetalového pásku kontakt opět sepne proud pro plný výkon.

Co v žehličce stále cvaká?
Při odvodu tepla z žehličky při žehlení je kontakt stále rozpínán a spínán. Vznikající oblouk je při střídavém proudu automaticky zhášen při průchodu napětí nulou. Při stejnosměrném napájení by oblouk pro malou vzdálenost kontaktů přetrvával a tento typ regulace by nebyl proto možný. Regulované žehličky mívají vlastní napařovací systém, který může nebo nemusí být zapnutý.

Kdy již chybu neudělám?
Napařovací systém žehliček je nutno plnit destilovanou vodou, aby nedošlo postupně k zanesení systému vodním kamenem.

Průmyslové parní žehličky mají vyvíječ páry s topnými tělesy samostatný a pára je do žehličky z vyvíječe přiváděna hadicí. Kvůli nebezpečí poškození elektrického přívodu žehličky rozpálenou žehlicí plochou (až do 250°C) musí být izolace přívodu z teplotně odolného materiálu. Vhodný je např. kabel H05 RR-F (dříve CGLG) s pryžovou izolací, nevhodný je kabel H05 VV-F (dříve CYSY) s PVC izolací.

Kam žehličku nepřipojím?
Žehlička má svůj odběr energie. Dejme si pozor na některé prodlužovací přívody! Mohou mít průřez 0,75mm2 a možná i menší!
U bratrance jsem viděla dým z prodlužky, která napájela žehličku. Muž ten stav okomentoval slovy: "... normální bastl, kdo chce vyhořet, je to jeho rozhodnutí, jdu pryč ..."!

Tip na elektrotechnický slabikář naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Je prodlužovačka bez vodiče PE nebezpečná a certifikát neplatný? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je pro spínání akumulačního topení vhodnější stykač nebo tyristor? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaky kabel na prodluzku 4P/32A/400V IP44? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné prodávat zařízení s obráceně označenými vodiči v přívodním kabelu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je chybný predlžovák, alebo chybná zásuvka? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit u prodlužovačky nová barevná značení na stará? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je modrý vodič ve flexošňůře zapojený vlevo správně? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký spínač ke sklokeramické desce 230 V? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Kde sehnat spínací hodiny 1 až 15 minut? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je tento pohyblivý přívod v souladu s normou? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu vyrobit prodlužovačku (legálně)? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak prodloužit kabely od zásuvky? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký pořídit stykač místo původního V16D? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Čím sepnout relé (na 1 sec) při odběru proudu na vedení / zásuvce ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze vyvest prodluzovak ze svetla? (Montáže, instalace které mohou provádět neodborníci)
Je normální, že sepnutý stykač dost bručí? (Opravy a servis, údržba , rekonstrukce)
Kde seženu spínací hodiny s nákupní cenou 400-500 Kč? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak postupovat pokud potřebuji prodlužovák delší než 50m? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu u zapojení prodlužovacího kabelu s redukcí z 5/4 kolík nezapojit modrý? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vyměnit stykač v boileru? (Opravy a servis, údržba , rekonstrukce)
Je taková vidlice s pohyblivým přívodem v pořádku dle všech norem? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Mohu na prodlužovačku 8 metrů cu lanko 3x 0,5? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Mohu přidat do lišty k dvoužílovému kabelu (černý+zelenožlutý) modrý nulák? (Montáže, instalace které mohou provádět neodborníci)
Nakreslíte mi zapojení stykače boileru spínaného pomocí HDO? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit prodluzku 400V? (Montáže, instalace které mohou provádět neodborníci)
Proč nepoužívat dvoužilový prodlužovací kabel? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Jak propojit vidlici 5krát se strojem, který nemá zapojen N? (Montáže, instalace které mohou provádět neodborníci)
Existuje stykač na bojler pro nízkou sazbu, který nebzučí? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Mohu zakopat provizorní prodlužovák do země? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Lze vyrobil prodlužovací kabel 230V délky 50m? (Montáže, instalace které mohou provádět neodborníci)
Mohu svévolně změnit zapojení ovládání HDO kotle? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic? (Opravy a servis, údržba , rekonstrukce)
Jak se zapojuje kabel na 220V? (Montáže, instalace které mohou provádět neodborníci)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :