Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Všeobecně o tepelných elektrospotřebičích
Advertisment
 

Všeobecně o tepelných elektrospotřebičích

Co bych mohla jako uživatel elektrických tepelných spotřebičů vědět? Je dobré znát alespoň základní informace abych nevypadala třeba v obchodě jako hloupá blondýna. Tak zde se dozvíte podle čeho se volí velikost vodičů do spotřebiče. Víte jaký je rozdíl mezi topnou spirálou a topným tělesem? A také se dozvíte něco o unikajícím proudu. Ten byste si mohli tu a tam nechat změřit revizákem. Rozhodně častěji, než si necháváte změřit svůj tlak ...

V tepelných elektrospotřebičích se přemění téměř veškerá odebraná elektrická energie v teplo. Na štítku spotřebiče se udává odebíraný výkon. Má-li spotřebič více pracovních režimů s různým odběrem výkonu, udává se na štítku vždy největší možný výkon. Tato nejvyšší možná hodnota je označována jako příkon (viz tabulka). Podle příkonů by mělo být dimenzováno přívodní vedení k jednotlivým spotřebičům.

Ve většině domácích spotřebičů i v průmyslových tepelných zařízeních se teplo vytváří v topných odporech, tvořených topnými vodiči (většinou spirálami) např. z chrom-niklové slitiny, obalenými většinou minerálními izolačními materiály.

Topná tělesa ve formě kompaktních tyčí lze obzvláště zatěžovat, protože topný vodič je v izolantu zalit a není vystaven oxidačnímu vlivu vzdušného kyslíku. V trubkových topných tělesech je topná spirála umístěna v ocelové nebo měděné trubce.

Topná spirála je v trubce fixována slisovaným práškovitým oxidem hořečnatým. Kromě topných těles v kovových trubkách se vyrábějí křemenná trubková topná tělesa, např. pro tepelné zářiče, která snášejí vysoké teploty i když jsou citlivá na dotek.

Topná tělesa tvořená izolovanými topnými vodiči předávají teplo přes izolaci. Kvůli co nejmenší tepelné izolaci je snaha dělat izolaci (elektrickou) topných vodičů co nejtenčí. Tím se však zhoršuje (klesá) izolační odpor spotřebiče a narůstá malý proud mezi izolací a uzemněnou kostrou spotřebiče, označovaný dle ČSN 34 5611 jako unikající proud.


Odvedení unikajícího proudu ochranným vodičem

Unikající proud teče mezi živými částmi spotřebiče (fázemi) a zemí nebo cizími vodivými předměty.

Unikající proud je u tepelných elektrospotřebičů mnohem větší, než u ostatních elektrických zařízení (např. motorů) srovnatelného výkonu. Bezpečnostní opatření, jako například připojení kostry elektrického sporáku na ochranný vodič, jsou u tepelných elektrospotřebičů kvůli unikajícímu proudu zvláště důležité. U elektrického sporáku s příkonem P>6kW nesmí unikající proud překročit hodnotu 15mA.

Tip na elektrotechnický slabikář najdete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

V čem může být problém pokud HDO nespíná pravidelně jen v určitou dobu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné takto zapojit elektrokotel? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Čím vytopit 1 místost, používanou 2x do týdne? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakým zdrojem bezpečně topit v garáži? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak zapojit elektrotermické hlavice a spuštění kotle nebo čerpadla? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakým způsobem najít vadu na topném kabelu? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký je výhodnější způsob vytápění v malém bytě ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak snížit příkon ohřivače 3kW, abych ho připojil na předřazený jistič 10A? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaké z možných vytápění si máme vybrat? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je možné nějak snížit výkon přímotopu 1kW? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak ohřívat přívod vody aby nezamrzla? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak snížit v rozvaděči počet stykačů pro topné okruhy? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jakého zvolit výrobce podlahového topení? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak zapojit mramorové topné panely? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký mám pořídit tichý stykač k podlahovému topení? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Kolik potřebuji stykačů ke spínání okruhů podlahového topení? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak správně umístit topný žebřík v bytové koupelně? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak vyhrivat svod kondenzátu z kotle v delce cca 3,5bm? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Co je lepší volba přímotop nebo elektrokotel? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaky zvolit kabel pro propojeni plynoveho kotle a regulatoru? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak si poradit s hlučným elektroventilem plynového kotle? (Opravy a servis, údržba , rekonstrukce)
Jak výkonný přímotop zvolit do dětského pokoje? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Kam umístit proudový chránič na podlahové topení? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jakou životnost mají elektrické přímotopy? (Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí)
Co je příčinou výpadku přímotopů? (Opravy a servis, údržba , rekonstrukce)
Jaký zvolit zdroj tepla? Přímotopy, přímotopy s akumulací, olejové radiátory? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Podle čeho mám vybrat topné těleso? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Musí být el. topná rohož zapojena přes samostatný jistič ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :