Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Odkazník
Nacházíte se zde: Úvod ELEKTROINSTALAČNÍ MATERIÁL Stykače, spínací prvky
Advertisment
 

Stykače, spínací prvky

K čemu jsou dobré stykače? Z čeho se skládají? V kterých zařízeních je nalezneme? V kterých případech se nedoporučuje použít průmyslový stykač? Co je častou poruchou stykačů? Zjistíte zde ...

Je-li třeba spínat spotřebič nepřímým způsobem (např. na základě časového programu nebo při ovládání spotřebiče v jiném obvodu než je obvod ovládací apod.), hojně se využívá stykačů. Klasický stykač je spínací přistroj s elektromagnetickým ovládacím obvodem spřaženým se spínacími kontakty. Stykače se běžně používají pro ovládání elektrických zásobníků vody, obvodů elektrického vytápění a dalších, obvykle energeticky náročnějších spotřebičů. Častá je i vazba na nižší, tzv. "noční" sazbu (dnes již tento název není zcela správný), tedy na signál hromadného dálkového ovládání (HDO) vysílaný dodavatelem energie nejméně ve dvou časových úsecích během dne.

Ve starých, zbytečně velkých rozváděčích jsou použity rovněž zbytečně velké stykače, určené pro průmyslové instalace. Pro domovní a bytové instalace jsou tyto stykače zpravidla zcela nevhodné, a to jak svými rozměry (nejsou v krytech v rozměrové řadě, shodné s rozměry jističů), tak i koncepčně - nejenže nejsou bezhlučné, ale nemají ani sníženou hlučnost. Stykače jsou totiž vybaveny střídavým elektromagnetem, který v přitaženém stavu často hlučí.

Jádro elektromagnetu je sestaveno z impregnovaného svazku plechů a vinutí cívky je rovněž zpevněno napuštěním, aby průchodem střídavého proudu nedocházelo k vzájemným mechanickým posunům plechů a závitů vinutí.

Ne vždy je však impregnace dokonalá, mnohdy postupem času dochází k mechanickému uvolňování plechů nebo závitů vinutí. Sousední uvolněné části pak do sebe v provozním stavu narážejí každou půlvlnu, tedy s kmitočtem 100Hz. Takovýto hlučící stykač, umístěný v oceloplechovém rozváděči, který z akustického hlediska tvoří velmi dobrou ozvučnici, dokáže vytvořit značně nepříjemné prostředí. Proto je zcela nezbytné používat v domovních a bytových instalacích výhradně stykače instalační, u nichž je buďto hlučnost snížená, nebo které jsou dokonce vybaveny stejnosměrným elektromagnetem a pro střídavé napájení také usměrňovačem. Tyto přístroje jsou skutečně bezhlučné (lehce slyšitelný u nich může být pouze přítah).

Více informací z oblasti naleznete zde ...

Akce dokumentů
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :

Příbuzné položky

Je pro spínání akumulačního topení vhodnější stykač nebo tyristor? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký spínač ke sklokeramické desce 230 V? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Kde sehnat spínací hodiny 1 až 15 minut? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jaký pořídit stykač místo původního V16D? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Čím sepnout relé (na 1 sec) při odběru proudu na vedení / zásuvce ? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Je normální, že sepnutý stykač dost bručí? (Opravy a servis, údržba , rekonstrukce)
Kde seženu spínací hodiny s nákupní cenou 400-500 Kč? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Jak vyměnit stykač v boileru? (Opravy a servis, údržba , rekonstrukce)
Nakreslíte mi zapojení stykače boileru spínaného pomocí HDO? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Jak propojit vidlici 5krát se strojem, který nemá zapojen N? (Montáže, instalace které mohou provádět neodborníci)
Existuje stykač na bojler pro nízkou sazbu, který nebzučí? (Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití)
Mohu svévolně změnit zapojení ovládání HDO kotle? (Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...)
Proc mi pri sepnuti HDO pro elektrokotel vypadne chranic? (Opravy a servis, údržba , rekonstrukce)
TESTOVACÍ VERZE vyhledávače renomovaných odborníků :